Mesajı Okuyun
Old 19-07-2004, 14:04   #1
Av.Kadir

Rahatsiz Birkaç Avukatı Asmak Lazım !!!

Ben mi bugünlerde çok hassaslaştım yoksa düzenin çivisi mi çıkmak üzere bunu anlayamıyorum. 5 yıllık avukatlık hayatımda bugün ilk defa celse harcına mahkum edildim. Davacı vekili olarak takip ettiğim bir davada muhterem yargıç celse talikine sebebiyet vermiş olmamdan dolayı 10.100.000 T.L celse harcına mahkum etti.
Söz konusu davada önce farklı bir şehirden dava ile ilgili olan bir icra dosyasının istenmesini talep ettik. Talep kabul edilerek dosya istendi. Dava dilekçemde ve duruşma tutanağında dosya numarası 2003/..... olmasına rağmen kalemdeki memur 2002/.... nolu dosyayı istemiş. (avukatlık özen mesleğidir )Kalemdeki memurun ve onun yazdığı müzekkereyi okumadan imzalayan hakimin özen gösterme diye bir yükümlüğü olamaz.
Yanlış dosya gelince tekrar masraf vermemiz gerekti. Bu arada bir de farklı bir yere müzekkere yazılmasına karar verilmesine karar verildi. Tekrar yanlış gelen dosyanın dönüş masrafı+doğru dosyanın masrafı ve müzekkere masrafını kalem hesaplayıp benden aldı. Ama ben bir anda avukatlığın özen mesleğini unutup bunların karşılığında memurdan herhangi bir belge almadım.
Sonuçta bugün duruşmada icra dosyasının geldiği diğer müzekkereenin masraf yokluğundan gönderilmediği anlaşıldı. Tabi ben bu duruma itiraz edince belkide kesin süre verip ihtar edeceği yerde sayın mahkeme avukatlığın özen mesleği olduğunu bir daha asla unutmayacağım ayrıca salonda bulunan diğer meslektaşlarımın asla unutamayacağı bir karar verdi. DAVAYI UZATMAYA ÇALIŞAN DAVALI VEKİLİNİN CELSE HARCINA MAHKUM EDİLMESİNE,
İŞTE ADALET YERİNİ BULMUŞTU. İÇİMDEN YAŞASIN ADALET DİYE BAĞIRMAK GELDİ. ADALETİN DEVLETİN TEMELİ OLDUĞU SÖZÜNÜ OKUYUNCA DAHA DA RAHATLADIM. BU ÜLKE NE ÇEKİYORSA HEP DAVAYI UZATMAYA ÇALIŞAN BENİM GİBİ AVUKATLARDAN ÇEKİYORDU. ASLINDA BU CEZA HAFİF KALIYOR. BENİM GİBİ AVUKATLARA İBRET OLSUN DİYE TAKSİM MEYDANINDA BİRKAÇ AVUKAT CÜBBESİYLE BİRLİKTE ASILSA BİR DAHA ADALET GECİKMEZ DİĞER AVUKATLARA DA İBRET OLURDU.
Kimse gücenmesin kimse de üstüne alınmasın. Bu benim hakettiğim cezadan daha az bir ceza oldu. Tamamen benim hatam. Yukarıda dediğim gibi bir kaç avukatı ibreti alem olsun diye sallandırmak gerekir. İdam cezası kaldırıldığı için adli görevi ihmal den baroya şikayet de çözüm olabilirdi ama yine asmadan olmaz gibime geliyor.
Ne yazık ki bu ülkede avukatlık mesleği her geçen gün biraz daha eziliyor. Bizler birbirimize destek olamıyoruz. Hakimlerle konuşurken cümlenin bir yerine mutlaka efendim kelimesini ekliyoruz. Memurlarla ilişkilerimiz hepimizin malumu. Dünyanın en zor ve en saygın mesleklerinden olan bu meslek her geçen gün biraz daha kötüye gidiyor. Avukatın sermayesi yalandır iftirasını 'sen üstüne alınmada ama yalan olmazsa olmaz'diye yüzümüze karşı söylemekten kimse çekinmiyor. Her yıl en az bir kaç meslektaşımızı bu kutsal mesleğe kurban veriyoruz. Meslektaşlarımız kahpe kurşunlara hedef olurken bizler vurdumduymazlık içinde sessiz kalıyoruz. Bir istatistik yapılsa belki de en çok kalp krizi bizim mesleğimizde görülüyor. En çok dolandırılanlar avukatlar oluyor.Hem de kendi müvekkilleri tarafından. Vergi kaçırdığımız yönünde iddialar mutlaka her yıl en yetkili ağızlar tarafından gündemin en başına taşınıyor. Ençok bizim meslektaşlarımız ölümle tehdit ediliyor. He mafya dizisinde mutlaka bir avukat rolü veriliyor. Bu rol mafyanın yalakalığını yapıyor. Ceza evlerinin girişinde ayakkabılarımıza kadar çıkartırılıp aranırken bizler bunlara sessiz kalıyoruz. Sadece sıktından sigara üstüne sigara içmektan başka bir şey gelmiyor elimizden.
Ama artık ben kendi ölçülerim içinde bu gidişe dur diyeceğim. Don kişot olacğım belki ama artık bu eskimiş paslanmış çarkı düzeltmek için elimden gelen neyse onu yapacağım. Böyle gelmiş olabilir ama böyle gitmemeli. Şu anda çok sinirli olduğum için neler yapabileceğimi düşünmedim ama ben kendi adıma bu mesleğin adının yücelmesi için ne gerekirse yapacağım. Elime bir şey geçmez belki dde çok zararını görürüm bunun ama olsun. Haksızlıklara dur demek için yapıyoruz bu mesleği. Öncelikle kendi haklarımızı korumayı öğreneceğiz. Şunu da biliyorum ki bu sitenin okurları benimle aynı düşünceleri paylaşıyorlardır. Artık birlik zamanı gelin hep beraber tartışıp doğruyu birlikte bulalım. Eğer ifadelerim de aşırılık ya da birilerine karşı haksızlık varsa hepinizden özür dilerim. Kimseyi suçlamak zan altında bırakmak gibi bir niyetim yok. Ödeyeceğim celse harcı problem değil bu hatayı yyapan memurun bir kastının olmadığını ama işine gereken özeni göstermediğini düşünüyorum. Ama celse harcına mahkum eden sayın hakimin memur buraya masraf verilmedi diye yazmış bu yeterli demesini anlamak mümkün değil.
Sevgili arkadaşlarım lütfen bu konuda bir şeyler yazın. Bu sitedeki dostalarımın görüş öneri ve eleştrileri benim için çok önemli. Herkese saygılarımı sunuyorum.