Mesajı Okuyun
Old 30-09-2005, 09:20   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.moonliner,

Adli Yardım iki başlıkta sözkonusu olabilir.
1-Hukuki yardım-Vekalet ücreti
2-Yargılama giderleri

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ ADLİ YARDIM YÖNETMELİĞİ
(Dayandığı Kanun Numarası ve Tarihi: 1136 - 19.3.1969
Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 30 Mart 2004 - Sayı: 25418)
düzenlemesine göre:

Adli Yardımın Yapılışı

Madde 6- a) Adli yardım isteminin kabulü halinde, durum bir tutanakla tespit edilir. İstem sahibinden, işin sonunda maddi bir yarar elde etmesi halinde, avukata ödenen para ile elde edilecek maddi yararın %5'ini baroya ödeyeceğine; adli yardım isteminin haksız olduğunun sonradan anlaşılması halinde, görevlendirilen avukata ödenen ücretin iki katı ve yapılmış masrafları yasal faizleri ile geri vereceğine ilişkin taahhütname alınır.

Vekaletname masrafı adli yardım faslından ödenebilir.

Yargılama giderlerini karşılayamayacaklar için 18/6/1927 tarihli ve 1086 sayılı Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 465-472 nci maddeleri gereğince adli müzaheret talebinde bulunulur. Bu talebin reddi halinde ilgilisi, avukatlık ücreti dışındaki diğer yargılama giderlerini karşılamak durumundadır. Aksi halde, adli yardım istemi reddedilebilir.

Ancak, yargılama giderlerinin karşılanamayacağının açıkça anlaşılması ve adli yardım talebinde bulunanın haklılığı açısından kesin veya kuvvetli bir kanı oluşması halinde, adli yardım bürosunun veya adli yardım temsilcisinin önerisi üzerine baro yönetim kurulu kararıyla adli yardım fonundan karşılanır.

Davanın reddi halinde iade olunacak harç, adli yardım fonuna aktarılır.

----------------------------------------------------------------------------
Sizin konuyla ilgisi bakımından yargılama sırasında adli yardım talebi reddedildiğinde ne yapılabileceğine ilişkin bir açıklama bu yönetmelikte yok.Yönetmelik Baroların adli yardım servisince görevlendirilen avukatlar için yargılamada adli yardım ın reddi halinde yargılama giderlerinin fondan karşılanacağını düzenlemiştir.

Belki müvekkilinmizi Baro adli yardım bürosuna yönlendirmek ve bu yoldan gitmek daha yararlı olabilir.

Diğer seçeneği kullanırsanız,yani yargılama sırasında adli yardım talebinde bulunursanız,muhtarlıktan ihtiyar heyeti imzalı fakirlik belgesi veya belediyeden bu konuda evrak temin etmenin gerekli olduğunu bildirmekte yarar var.Talebin kabulu halinde giderler suçüstü ödeneğinden karşılaacaktır.

Bu arada kişisel kanım babalık davasında baba olmadığının kanıtını davalı sunmalıdır.Bu nedenle DNA testi giderlerini davalı baba ödemelidir.Testten kaçınması ise aleyhinde karine olacaktır.

Saygılar