Mesajı Okuyun
Old 03-10-2006, 18:06   #4
Av.Duygu Işık Behrem

Mutsuz Birleşik kelimelere ilişkin olarak...

Sayın Meslektaşım Çetinkaya'nın sorusuna cevap ararken,
Türk Dil Kurumunun internet sayfasında yazım kurallarına ilişkin sıkça sorulan sorular kısmında şu kuralları gördüm;

Alıntı:
a) Ses düşmesine uğrayan birleşik kelimeler bitişik yazılır: kaynata (kayın+ata), pazartesi (Pazar+ertesi), sütlaç (sütlü+aş) . b) Kelimelerden biri ya da ikisi benzetme yoluyla anlam değişmesine uğrarsa bu tür birleşik kelimeler ayrı yazılır: hanımeli (bitki), aslanağzı (bitki), kuşburnu (bitki). c)etmek, edilme, olma, eylemek, kılmak, kılınmak yardımcı fiilleriyle kurulan birleşik fiillerde isim herhangi bir ses düşmesine veya türemesine uğramazsa bu tür birleşik kelimeler ayrı yazılır: alt etmek, arz etmek, el etmek, sağ olmak gibi.

Peki arkadaşlar bir şey sormak istiyorum, ben mi çok yoruldum da algılayamıyorum yoksa b şıkkında bir gariplik mi var?
Denmiş ki kelimelerden biri ya da ikisi benzetme yoluyla anlam değişmesine uğrarsa bu tür birleşik kelimeler ayrı yazılır ve örnek olarak hanımeli, aslanağzı verilmiş. Bu kelimelerde benzetme nedeniyle anlam değişikliği söz konusu ancak madem ayrı yazılması gerekiyor niçin örnek "hanım eli" olarak değil "hanımeli" olarak verilmiş... Benim bildiğim kadarıyla da doğru yazım hanımeli şeklinde.Acaba ben çok yoruldum da anlayamıyor muyum? Yoksa kural ya da örnek yazılırken hataya mı düşülmüş?
Saygılarımla.