Mesajı Okuyun
Old 22-09-2006, 13:48   #49
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.SKaraduman
Sayın Suat Ergin,

İtiraf etmeliyim, ana malzemesi insan ve kelimeler olan bir meslek grubunda, Türkçe'ye karşı var olan aymazlık, bırakın mesleğe henüz adımını atmış bir meslektaşınız olmamı, sade bir vatandaş olarak da beni üzüyor. Hukukçular tüm coğrafyalarda ve hemen her dönemde yaşadıkları topluma yön vermişlerdir. Bunca kirliliğin (istesek de istemesek de..) hepimizi kuşattığı bir dönemde, Türkçe'de yaşanan kirliliğe ortak duyarlılık geliştirmeliyiz diye düşünüyorum nacizane.. (bu arada hatırlatmakta fayda var, Sayın Meslektaşlarım! "naçizane" değil "nacizane" dir kelimenin kendisi, aciz kökünden türemiş olup )

Son olarak Sayın Ergin,
Yazınızı ilk okuduğumda, aklıma gelen bir şiiri paylaşmak istiyorum sizlerle, yanlış ve eksikse şairin affına sığınarak...

Bugün gibi aklımda
İlk gün, ilk ders, ilk hece..
Şiirler yazmak için öğrendiğim
Güzel Türkçe...

Ziya Osman Saba

(olarak hafızamda kalmış.)

Saygılarımla

Sayın Karaduman,

Öncelikle THS'ye hoşgeldiniz. İlk mesajınızı da bizim Çalışma Grubu'na yazdığınız için teşekkür ederiz.

Türkçe'ye duyarlı oluşunuzdan dolayı da ayrıca kutlarım. Ancak siz de bizim gibi bazı kelimeler konusunda çelişki yaşayanlardansınız anlaşılan...Dolayısıyla doğru yerdesiniz.

"Nacizane" kelimesi Sayın Duygu82'nin belirttiği gibi "Naçizane" olarak yazılmaktadır. Kaynak olarak TDK; elimdeki Eğitim Yayınları'nın Eğitim Kılavuzu ve Bilgi Yayınevi'nin Osmanlıca-Türkçe Sözlük'ü gösterebilirim.Siz bir kaynağa dayanarak yazdıysanız onu da belirtin...

Ancak birçok kelimede olduğu gibi bu kelime de "nacizane" şeklinde söylendiği için, kulakta öyle kalmış olabilir.

Saba'nın şiirini de doğru hatırlamaktasınız. Hafızanız gayet iyi...

Saygılarımla

Şiirin tamamını aktardım:

Ben De

Ne çok anlatacaklarınız var
Birbirimize nişanlılar!
Ben de bir zamanlar sizin kadar mesuttum,
Ben de şu parkın sıralarında oturdum,
Ümid ettim, hayal kurdum...
Şahit bütün ömrüme bu şehir, bütün yurdum.
Ben de o mektepte okurdum
Küçük mektepli!
Bugün gibi hatıramda
İlk gün, ilk ders, ilk hece.
Şiirler yazmak için öğrendiğim güzel Türkçe.

Yeni kitaplarım, siyah göğüslüğüm,
Sevinçle dolup taşardı gönlüm.
Beri yanda günler akar giderdi.
Benim de bir anne üstüme titrer
Bir baba benimle iftihar ederdi.