Mesajı Okuyun
Old 05-08-2006, 19:14   #19
Av.Suat Ergin

Sayın Güler,

Sayenizde Yazım Kılavuzu'nu okumuş oldum. İyi de oldu...Bilmediğim bazı şeyleri öğrenmiş oldum. Ancak sorularınıza yanıt bulamadım.

Edindiğim bilgilere göre ve yorumda bulunarak şunları yazabilirim:İştirak Arapça kelime olduğundan büyük sesli(veya küçük sesli) uyumuna uydurarak yazmak veya konuşmak gerekmemektedir.Kelimenin yalın hali zaten iki ses uyumuna da aykırıdır.Yani "iştiraka" şeklinde de "iştirake" şeklinde de kullanılabilir(gibi).

"İçtima" kelimesine gelince..."toplanma" demek. Evet genellikle "suçların 'içtimaı'" şeklinde kullanılmaktadır. Ancak belirttiğiniz şekilde yani "içtiması" olarak da kullanıldığını hatırlamaktayım. Yine Yazım Kılavuzuna göre, özellikle birleşik kelimelerde(Türkçe olmayanlarda) harf kayması veya harf eklemesi yapılabilmektedir. Bu nedenle de bana da "içtiması" şeklinde kullanmak daha mantıklı gelmektedir.

Ben size ve diğer hukuk dili öz Türkçe (bu şekilde yazıldığını sizin sayenizde öğrendim mesela...Öztürkçe değilmiş )olsun diyenlere sorayım: "toplanma" kelimesi "içtima" kelimesini tam karşılamakta mıdır? Askerlikteki günde üç öğün "toplanma" yı anımsatmakta mesela...

Saygılarımla