Mesajı Okuyun
Old 21-09-2010, 12:41   #9
Av.EErdem

Bu konuda çalışmalar yapılmasını destekliyorum. Kaldı ki bir çok Baro da bu konuda duyarsız değil. Sakarya Barosu Kadın Hakları Komisyonu olarak İl Sosyal Hizmetler Müdürlüğüyle yıllardır koordine bir şekilde çeşitli toplum merkezlerinde kadınlara yönelik olarak Medeni Yasa, Anayasa hükümleri, Ailenin Korunması Hakkındaki Yasa, İş Yasası vs. kapsamında bilinçlendirme toplantıları yapıyoruz. Bunun dışında Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi ile kollektif bir çalışma yaparak her hafta bir köye gidip orada bilinçlendirme toplantıları yaptık. Genellikle köy kahvesinde hem kadınların hem de erkeklerin katılımıyla güzel bir çalışma yapılmış oldu. Bunun dışında özellikle şiddete karşı el broşürleri ve kitapçıklar bastırarak bilinçlendirme çalışmalarını genişletmeyi de düşünüyoruz. Ben özellikle köylerde yapılan toplantılarda halkın yasal haklarına duyarlı ve meraklı olduğunu gözlemledim. Bilinçlendirme çalışmaları sonrasında en dikkate çarpan, kulaktan kulağa belli başlı bilgilerin yayılması ve insanların özellikle Adli Yardım konusunda haklarını büyük ölçüde öğrenmiş olmalarıydı.
Bir çok ilde; Kadın Hakları Komisyonları ve Çocuk Hakları Komisyonları aynı türden çalışmalar yapıyorlar, bunu biliyorum. Ancak bu çalışmalarda konu sınırlı. Örneğin İş Yasası kapsamında ücretli olarak çalışan kişilere yasal haklarını anlatmak üzere çalışma yapan bir Baro var mı bilemiyorum.
Yasaları bilmemek mazeret değilse, insanların hak ve yükümlülüklerini öğrenmesini sağlamak da biz hukukçuların görevidir diye düşünüyorum.