Mesajı Okuyun
Old 20-02-2010, 19:14   #10
Doç. Dr. Özge Yücel

Alıntı:
Yazan adilberk
mesela bu yazıyı kontrol edecek sayın moderatör. siz hangi idealle başladığınız eğitiminize? neydi rüyalarınızı süsleyen? hukuk eğitiminden sonra aynı rüyalarınız kaldı mı? ya mesleğe Atıldıktan sonra?

Ben çok da bilinçli olmadığım bir zamanda hukuk seçmiştim, ilkokuldayken belki de daha önce, ne zaman seçtiğimi anımsamıyorum. Giderek seçimim bilinçli hale geldi, daha doğrusu seçimimin kişiliğime uygun olduğuna karar verdim. Bilinçlenme sürecinde neden uygun olduğunu düşündüğümü sorarsanız, hukukun toplum ve devlet yaşamını tümüyle sardığını, var olan sorunlara hukuk ile çözüm bulunacağını, iyi uygulanan bir hukuk düzeninin en akıllıca yönetim olduğunu düşünüyordum ve böyle bir düzenin uygulayıcısı olmayı hayal ediyordum. Çünkü böyle bir düzenin uygulayıcısı olmak o kişiye onur verirdi. Ancak hukuk fakültesini okurken hatta biraz öncesinde lisede durumun çok da parlak olmadığını yavaş yavaş gördüm. Hukukun nasıl da dolanıldığını, amacın adil, hukuka uygun bir düzen olmayıp hukukun iktidarın silahı olarak kullanıldığını anladım. Ama bu beni yıldırmadı, çünkü ben Atatürk'ün cumhuriyeti bize emanet ettiğine fazlaca inananlardanım. Eğer bir şey yapılacaksa ve bu zor bile olsa ben içinde olmalıyım diye düşünenlerdenim. Hâlâ aynı duygu ve düşünceler içindeyim, düşkırıklıklarım, şaşkınlıklarım, alıştıklarım ve alışamadıklarım içinde yine de bu ülkenin hukukçu bir neferi olma görevini yüklüyorum kendime.