Mesajı Okuyun
Old 01-07-2007, 20:38   #107
Av.Şamil Demir

Olumlu Ben mediatör değilim. Ama bu işi avukat olarak en iyi yapabileceklerden biriyim...

Alıntı:
Yazan herzam-anadalet
BENİM MEDİATÖRLÜK hakkında merak ettiğim bi kaç konu var .Şuan yasal düzenleme hangi aşamada, mediatörlük kurslarını düzenleyenler hangi yetkiye dayanarak düzenliyorlar ve sertifikaların hukuki mahiyeti ne ? programlar eğitim amaçlı mı yoksa bi nevi ruhsat mahiyetinde mi? şuan katılım oranı nasıl? bu konu hakkında bilgisi olnların bilgilerini paylaşmalarını rica ediyorum...

Şu anda bu işin eğitimini yurt dışında alarak para mukabilinde eğitim veren kişiler var. Bu kişilerin verdikleri sertifika ve belgelerin o eğitimi aldığınızı belgelemekten başka bir niteliği tabii ki yok. Ben de bu tür eğitimlerden defalarca almış biriyim ama bazı hevesli arkadaşların kendine dediği gibi kendime "mediatör" demiyorum. Avukat olmam nedeniyle diyemem de...Aldığım eğitimi kişisel gelişimimin bir parçası olarak gördüm ve görmekteyim. Ancak Ankara Barosu gibi kamu niteliğinde kendi mühürü ve tüzel kişiliği olan bir resmi kurum bu tür bir mediasyon eğitimi düzenleyip katılanlara da sertifika veriyorsa bunun da resmiliğini tartışmakta pek mana görmüyorum. Tabii ki baronun verdiği sertifikayla da mediatör sıfatı kazanılmıyor. Mediasyon eğitimi almış "avukatlar" oluyoruz. Peki bu avukatlar ne iş yapıyorlar? Ankara Barosu CMK kapsamında oluşturduğu "uzlaştırıcı avukat" siciline eğitim alanları kayıt ederek, cumhuriyet savcılıklarından ve mahkemelerden gelen uzlaştırıcı taleplerini bu listeye kayıtlı avukatlardan atama yaparak karşılıyor. Mediatörlük konusundaki yasal düzenleme yeni meclise kalmış durumda. HMK taslağında ya da ayrı bir kanunla düzenleme bulması bekleniyor. Sahsen yasalaşması halinde benim sertifikalarım ne olacak diye bir kaygım yok. Herkes gibi yasal düzenleme olduğunda nereden eğitim alınacaksa ben de aynı yerden tekrar alacağım. Ama kimse 3-4 yıldır uğraştığım iş nedeniyle beni yeni eğitim alan meslektaşlarımla bir tutamaz. Çünkü biliyorum ki mediasyon sertifikadan çok kişisel yetenek ve tecrübe ile yapılabilecek bir iş. Beraber eğitim aldığım insanlardan benim sinirlerim bu kadar tepkisiz olmayı kaldırmaz, taraf olmaya alışmış biri olarak böyle bir mesleği yapamazdım ifadeleriyle de karşılaştım. Bu kadar anlamsız tepkiye rağmen yineliyorum. Bilgi güçtür. Bilmek bize zarar ettirmez. At binenin kılıç kuşananındır. Erken kalkan yol alır. Sahip çıkın geç kalmayın. Öğrenmek için yukarıdaki mesajdaki gibi nazikçe sormanız yeterli. Sizi bilgilendirmeye çalışan meslektaşınıza "mafyatör" demek yerine bu işi mesleğimize nasıl malederiz biz ne yapabiliriz diye sorun...