Mesajı Okuyun
Old 18-06-2009, 00:24   #1
çözümhukuk

Varsayılan Vekilin ölmüş vekil eden adına işlem yapması

Değerli meslektaşlarım,
Saatlerdir THS’de forumları okuyorum işime yarayacak bazı Yargıtay kararları da buldum ama elimdeki olayla tam örtüşen bir foruma rastlayamadım o yüzden meslektaşlarıma danışmak istiyorum.
Muris sağlığında A’ya vekalet verir.A da murisin ölümünden bir gün sonra murisin adına kayıtlı değerli bir taşınmazı B’ye satar.Olayda hem A hem B kötüniyetlidir.
1.Terditli olarak muvazaaya dayalı tapu iptal ve tescil,mümkün olmazsa zararın tazmini davası mı açmalıyım?Bu davada A ve B’nin her ikisi de davalı mı gösterilmeli?Çünkü tapu iptal davaları sadece kayıt maliki aleyhine açılabilir!
2.B’nin kötü niyetli olduğunu hangi vasıtalarla ispat edebilirim?Tanık beyanları,Bedelin arsanın değerinden az olması gibi deliller yeterli olur mu?Davayı muvazaa ve vekaletin kötüye kullanılması nedenlerine mi dayandırmalıyım?
3.Bu davayı murisin her bir mirasçısı tek başına açabilir mi?Yoksa tüm mirasçıların birlikte mi açması gerekir?
4.Arsa çok değerli.Gerçek bedelin altında bir bedelle açıp,fazlaya ilişkin haklarımı saklı tutarak sonradan ıslah yoluyla bedeli artırmamı mı tavsiye edersiniz?Örneğin 300.000TL değerindeki bir arsa ise ne kadardan açsam?
Bu davada hangi hususları gözden kaçırmamalıyım?
Yardımcı olabilecek meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla…