Mesajı Okuyun
Old 15-09-2006, 17:25   #5
Adilyaşam

Değerli arkadaşlar. bu konuda naçizane kendi düşüncelerimi açıklamak istiyorum. Bana göre namus ahlak kavramının içinde bir alt kavramdır. Ahlak konusunda bir çok tanım yapılmıştır. Bunlar içinde en kabul göreni belli bir toplumda belli bir zamanda insan ve toplum yaşantısını düzenleyen kurallar bütünü olarak yapılan tanımdır.Benim bu tanıma bir noktada itirazım var. Bence ahlak evrenseldir ve saltıkdır. Yani her zaman ve her dönemde geçerli olması gereken a priori öncel bir kavramdır.evrenseldir. bu nedenle bir ideadır. toplumun ahlak kurallarını ortaya koyan bir tözdür. doğal hukuk kavramı gibi insan aklının kendiliğinden ürettiği bir kategoridir. bu bağlamda kesinlik içermektedir. namus kavramı da erdem gibi ahlak kavramı içerisinde yer almaktadır. namus kavramı da çok boyutlu bir kavramdır ve cinselliği de içermektedir. bu nedenle cinselliğin de belli kuralları olmak gerekir. bu kurallar bana göre şöyledir: 1- cinsellik sınırsız değildir.
2-cinsellik yani genel olarak cinsel ilişki bireye özgüdür ama toplumsal sonuçlar doğurur çünkü toplumu ilgilendiren ahlak kuralları içerisindedir yani toplum düzeni ile ilgilidir.
3-cinselliğin kuralı meşruiyettir. yani meşruiyete uygun cinsellik olması gerekir.meşruiyet de evrensel ahlak kurallarının onayladığı ilişkidir. bu da evlenmedir.evlenmeden ilişki bana göre namus kavramının dışındadır.
....... bu daha da artırılabilir. cinsellik namusun tek ölçütü değildir ama bir kısmıdır. namus kavramının içinde erdemli olmak, dürüst olmak, özü sözü bir olmak, işini iyi yapmak, iki yüzlü olmamak,sadakat, insanlara saygılı davranmak, aile sevgisi, yardımseverlik, özverililik, ... gibi kavramlar da girer ama cinsellik de girer. neyse sözü çok uzatmak istemiyorum. ben sadece naçizane düşüncelerimi yazdım. saygılarımla