Mesajı Okuyun
Old 16-08-2007, 02:32   #162
Beşir Özbek

Merhaba Arkadaşlar,
3.sınıf olacak arkadaşlarla bazı tecrübelerimi paylaşmak istedim.
İlk 2 yıla göre 3.sınıf gerçekten zordu ama bütünleme olmadan atlatmayı başardım. 3.sınıf arkadaşlara tavsiyem Medeni Usulden bahsedildiği kadar korkmasınlar. Her sınavda 1-2 orjinal soru vardır. Diğer sorular genelde bellidir. Hele birde konferans notlarıda sınava dahilse şanslısınız, kesin soru. Zaten konferanslardan hayıflananları anlayamıyorum, sayfalarca kitap okumaktansa konferansa katılmak ya da en azından daha sonra notlarını bulup bi göz gezdirmek bile çok işinize yarayacaktır. Bu yıl finalde geçmiş yıllardaki konferanslarda dahil 3 ayrı konferans sorusu soruldu. Puanlarını tam bilmiyorum ama geçmeme bi hayli katkısı olduğu kesin. Ayrıca Kamil Yıldırım genelde metin sorusu sorar. Anayasadaki gibi soyut sorular pek çıkmaz karşınıza. Soruların cevaplarını açıkca bulabilirsiniz kitapta. Soru sayısının çok olmasıda diğer bir avantaj. Eski kavramların çok olması başlangıçta sizi biraz zorlayabilir ama zaman geçtikçe alışırsınız ve kendinizi daha çok hukukcu gibi hissedersiniz. 1.sınıfta Anayasayı geçmişseniz bu dersi hiç zorlanmadan geçersiniz kanaatimce.
Bence 3.sınıfın en önemli dersi Ticaret Hukuku. Sadece zor olması sebebiyle değil. Birçok hukukçudan meslek hayatımızda fazlaca işimize yarayacak bir alan olduğunu duydum. Yani sadece dersi geçmek için değil öğrenmek içinde uğraşın bence. Ezberin çok olması çalışırken sizi zorlayabilir. Bu 3 yıl içinde en fazla ezber yaptığım ders diyebilirim.
Umarım bu bilgiler 3.sınıf arkadaşlarım için faydalı olur.
Hepimize başarılar!