Mesajı Okuyun
Old 18-07-2007, 13:15   #1
altiokebru

Varsayılan Ticari olarak kullanılan taşınmaz ile ilgili ecri misil talebinde intifadan men

Merhaba Sayın Meslektaşlarım;soracağım soru ile ilgili kabaca bir araştırma yaptım ama kafam karıştı açıkçası. Konu ile ilgili yol gösterecek ve tesbitlerimi değerlendirecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Dört kardeşin 80'li yılların sonunda birlikte alıp 1/4'er hisse sahibi olduğu bir taşınmazı kardeşlerden A ve B kullanıyor, şimdiye dek diğerleri(C ve D) buna muvafakat etmiş. Ancak C 2003 yılında ölmüş ve hissesi mirasçılarına kalmış. Yine B 2007 yılında hissesini D'nin oğlu E'ye devretmiş. C mirasçıları ve E bundan böyle taşınmazın kullanımından dolayı bir bedel talep etmeyi düşünüyorlar. Hatta C mirasçıları geriye dönük de talepde bulunmak istiyorlar. Benim tesbitlerim ise şöyle; Öncelikle konu ile ilgili bulabidiğim ve çok açık ve net olmamakla birlikte ticari olarak kullanılmakta olan bir taşınmaz için intifadan men koşulu aranmadığına dair bir Yargıtay kararı nedeni ile C mirasçıları geçmişe dönük talepte bulunabilirler(?) diye düşündüm.
"C 2003 senesinde ölmüş, bu nedenle geçmişe dönük olarak yapılacak talep 2003 senesinden daha geriye gidemez mi?" sorusuna ise; Cyaşasa idi belki talep edecekti, ihtimaline binaen mirasçılar da geriye dönük 5 yıllık tazminat isteyebilir şeklinde bir yanıt buldum. E ise hisseyi devraldığı tarihten sonrası için talepte bulunabilir. İhtar çekmem gerekiyorsa içeriği nasıl olacak ve C miraşçıları ve E için ayrı ayrı dava açmam mı gerekecek? Saygılar.