Mesajı Okuyun
Old 04-09-2009, 12:00   #4
Admin

Ben sizin yerinizde olsaydım, kiracıya bir ihtar keşide eder ve kiraların bundan böyle her sene (eğer kontratınızda peşin ödenecek ibareresi varsa) 1. ve 6. ayların ilk beş günü, (eğer bu ibare yoksa) 6. ve 12. ayların ilk beş günü ödenmesi gerektiğini, aksi halde temerrüt olacağını ihtar ederdim.

Daha sonraki ilk taksit belirtilen tarih içinde ödenmezse ayın 6. günü, 30 günlük icra takibi yapar ve 30 gün içinde ödeme olmazsa, İcra Mahkemesinde tahliye talep ederdim.

Mahkeme bu davada ihtarınızda verdiğiniz sürelerin hakkaniyete uygun olduğuna karar verirse (ki bence öyledir) davayı kazanırsanız ve kiracıdan hem bu miktarı tahsil eder, hem de tahliye hakkı elde edersiniz. Eğer bu davada Mahkeme ihtarınızı hakkaniyete uygun bulmazsa, bir miktar vekalet ücreti ödersiniz ama verilecek kararda kiraların nasıl ödeneceği Mahkeme tarafından belirtileceğinden bundan sonraki dönemlerin ödeme tarihleri için elinizde dayanabileceğiniz resmi bir dayanak olur.

Ayrıca işin ucunda "tahliye" olasılığı (üstelik bence çok yüksek!) olduğundan, bu ihtarınızı kiracının dikkate almaması da pek olası değil. Ben onun yerinde olsaydım, dikkate alırdım!