Mesajı Okuyun
Old 15-03-2007, 11:26   #12
Nusret

Varsayılan İşe başvuruda tebliğ-tebellüğ sorunu

Engin Bey,

Ben ilk mesajımda da yazdığım gibi, tebellüğ şartının arandığını sanıyorum. Benim bilgim bu yönde. Bu nedenle şimdiye kadar da hep buna göre davrandım. İade talebinin işverenin eline 10 işgünü içinde geçmesi için çaba gösterdim. Çevremdeki birçok arkadaşın da buna göre davrandığını biliyorum. Eğer benim bu bilgim doğruysa -sizin yazdıklarınız içimde bir kuşku oluşturduğu için böyle ikircikli yazdım- sizin verdiğiniz örnek olayda başvuru süresi içinde yapılmış sayılmayacaktır. Eğer değilse, sorun yoktur. Bu konuyu bir kez daha araştıracağım.

Burada bir başka konu da şudur. İşgününden kastedilen şey nedir? Daha doğrusu hangi günler işgünü olarak kabul edilecektir. Haftalık 45 saat olan çalışma süreleri, eğer o işyerinde hafta içindeki 5 günde 9'ar saatten çalışılarak tamamlanıyor ve cumartesi -ve de pazar tabii- günleri hafta tatili olarak kullanılıyorsa, 10 günün hesabında pazarın yanısıra cumartesi günleri de dikkate alınmayacaktır. Eğer 45 saatin bir kısmı cumartesiye sarkıyorsa cumartesileri de işgünü sayılarak hesaplama ona göre yapılacaktır.

-----------------------------------------------------------
Yine bir not daha ekleyeyim. Eğer sizin dediğiniz doğru olsaydı ve doğru ise, bu durumda oldukça uzun bir süre taraflar postadaki gecikmeleri beklemek zorunda kalacaklardı. Bence iradenin ortaya konmasından kastedilen şey, karşı tarafın bunu kesinkes öğrenebileceği şekilde iradenin ortaya konmuş olmasıdır. Zaten böyle bir durum da tebellüğ manasına gelecektir.