Mesajı Okuyun
Old 20-04-2010, 11:38   #4
kemal çelik

Değerli Meslektaşım,
her ne kadar İBK dışındaki yargıtay kararları bağlayıcı olmasa da yargıtay içtihadı doğrultusunda karar vermek mahkemelerin eğilimidir. Bunu mevcut notlandırma sisteminde normal görmeliyiz. Ne yazik ki bazı meslektaşlarımız (yani bizler) olmayan yargıtay kararlarını ihtiyaçlarına göre oluşturup,bizim savımız doğrudur nitekim şu nolu şu tarihli yargıtay kararı da bu yöndedir demektedir.
Bu durumda hakim kendisi de bu kararı bulabilme imkanına sahiptir. Peki aslında böyle bir karar yoksa? Karar künyesi var ama hakim bir türlü bu karara ulaşamıyorsa? Hemen kötüsünü düşünmeyelim. Haydi öyle bir karar var diyelim ama hakim bir türlü bulamadı veya ulaşamadı, o karardan bahseden taraftan istemesi gayet normal. Es geçmek yerine titiz davranıyor demektir. Kaldı ki bir karardan dilekçesinde künye olarak bahseden avukat talep halinde karar metnini de sunar diye düşünüyorum. Hatta ben olsam olumlu bulur sevinirim. Mahkemenin tezim üzerinde durup dikkate aldığını anlamış olurum. Bence hakimin bu ısrarı doğrudur. Ya geçmişte buna benzer kötü bir deneyimi olmuştur ya da aradığı halde bulamayınca es geçmek istememekte doğru karar vermek açısından örnek bir kararı görmek ve incelemek istemektedir diye düşünüyorum.