Mesajı Okuyun
Old 21-01-2013, 13:18   #1
hurrem sultan

Varsayılan Sebepsiz Zenginleşme ve Faydalı Masraflar

Müvekkilim bir dükkan kiralıyor ve kira sözleşmeside yazılı yapılıyor. kira sözleşmesindeki bir madde de yapılan faydalı masraflar dükkan sahibinden talep edilemez diye bir madde mevcuttur. Müvekkilim bunu görmeden dükkan sahibiyle arasında yaptıgı sözlü anlaşmaya görede dükkanın içinde tadilat yapıyor ve yapılan tadilatlar tutarı kiradan düşülecektir diye anlaşıyorlar. bunun üzerine müvekkilim toplam 7600 TLlik masraf yapıp dükkanı dekore ettırıyor. daha sonra dükkan sahibi kirayı ödemediği sebebiyle müvekkilimi icraya veriyor. icradakı tutarda 6248TL. Bunun üzerine bizde borca itiraz ederek icrayı durdukduk ve karsı tarafta itirazın kaldırılması davası açtı ve tabiki de kazandı. Şimdi ben dükkan sahibine karşı sebepsiz zenginleşme davası açmak istiyorum çünkü dükkanın değeri arttı. Fakat kira sözleşmesinde yazılan " faydalı masraflar istenemez" ibaresi beni biraz zor duruma sokuyor. nasıl bir dava açmam gerekli, Yargıtayın buna benzer kararları var mıdır? yardımcı olursanız çok sevinirim