Mesajı Okuyun
Old 11-08-2008, 13:35   #25
Uğur Tan

Alıntı:
Yazan uSaRe01

Bu arada bir soru : Siz hakim olsaydınız bu rapor ve itiraz karşısında tavrınız ne olurdu ?

Ben bu raporu hakimin yernide olsam havale etmez, düzeltip tekrar sunması için iade ederdim.

Mahkemeler, kimsenin egosunun ve şahsi kırgınlıklarının giderim yeri değildir. İtiraza alınganlık göstermeye de gerek yoktur. Tarafların vekilleri elbette müvekkillerinin hak ve hukukunu savunmak için hatalı olduğunu düşündükleri raporlara itiraz etmek durumundadırlar. Bu onların hem de görevidir. Aksi halde görevlerini ihmal etmiş olurlar. Bu durumda bilirkişiye düşen iş, benim raporuma itiraz etmek ne haddine senin anlayışı yerine, itirazda haklı noktalar varsa onları düzeltmek, aksi kanaatte ise itiraza uğrayan kısımlarla ilgili olarak gerekçelerini daha detaylı ve ikna edici olarak açıklamaktır.

Forum konusu rapor ise, kanaatimçe mahkeme dosyasına kabul edilmemesi gereken bir rapor olup, yargılama disiplinini bozucu ve yargılama kurallarına aykırılık nedeniyle kabul edilmeyerek sahibine iade edilmesi gereklidir. Rapor yazan bilirkişiler ısrarı halinde ise haklarında mahkemeye saygısızlıktan yasal işlemin yanında bağlı oldukları odalara disiplin işlemi yapılması için mahkemece başvurulması gerektiğini düşünüyorum.
Saygılarımla.