Mesajı Okuyun
Old 09-06-2014, 15:51   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhaba. Biz eşimle anlaşmalı boşanma davası açtık duruşma yapıldı, mahkemeye katıldık ve daha sonra gerekçeli karar yazılarak mahkeme bizi boşadı. Ancak gerekçeli kararı teslim aldıktan sonra başlayan 15 günlük temyiz süresinde barismaya karar verdik ve ben farklı şehirde olduğum için o kararı daha erken teslim aldı ve onun 15 günlük temyiz süresi doldu. Benim 15 günlük temyiz süremde ikimizde barıştik karar bozulsun diye dilekçe yazıp aile mahkemesine teslim ettik. Yargitay boşanma kararını bozdu ve yeniden mahkeme günü verdi. Ancak biz yine anlaşamadık ve bosanmayı istiyoruz. Sorum şu: ben farklı şehirdeyim ve tek başıma mahkemeye gitmek zorundayım. Tekrar evliligimi yaşadığım şehre gitmek, tekrar mahkeme ortamı vs. Psikolojim kaldirmiyor. Ben mahkemede bulunmasam eşimin boşanma isteğiyle hakim bizi boşar mi? Oraya gitmeden bu işi başka nasıl halledebilirim? Bir yol gösterip yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.
Sayın Katılımcı;

Anlaşmalı boşanma davasının mutlaka yerine getirilmesi gereken bir şartı var ki o da, tarafların her ikisinin de duruşmada hazır olmalarıdır.

Duruşmada bulunmaz iseniz anlaşmalı boşanma söz konusu olmaz.

Eşinizin boşanmak istediğini beyan etmesi ve sizin boşanmak istediğinizi bildiren bir dilekçeyi mahkemeye göndermeniz durumunda hakimin nasıl bir karar vereceğini tahmin etmek mümkün değildir.

Önceki süreçte tereddütlü tavırlar sergilemenizden dolayı hakimin de boşanma hususunda karar verebilmek için tereddütte kalması olasıdır..

Davanın görüldüğü mahkemenin bulunduğu şehre gitmek istemiyorsunuz. Bu durumda, dava reddedilir ise kesinleşme gerçekleştikten sonra ikametgahınızın bulunduğu yerde yeni bir dava açabilirsiniz.

Hak kaybına uğramamak için doğrudan avukat desteği almanızı öneririm.

Saygılarımla..