Mesajı Okuyun
Old 23-03-2002, 14:01   #1
Admin

Varsayılan Forumun Denetimi Ve Üslubu

Değerli Arkadaşlar,

Site üyelerinin kimlikleri açık yazışma yapmalarıyla ilgili sohbetimiz sırasında ortaya çıkan forumun içerik ve üslup yönünden kontrolüne ilişkin bazı noktaları açıklığa kavuşturmak isterim:

Alıntı:
Alıntı yapılan mesajın sahibi: Av. Mehmet S. Tikici
Forumunuz güzel. Bu güzelliğini muhafaza etmesi ancak katılımcıların olması gereken ölçüde nezaket içinde bulunması ile mümkündür. Dün birisine, Yarın bana öbür gün size hakaretler yağdıkça, sanırım bundan en çok siz değerli forum yada site yöneticileri üzülecektir.
...
''kimliğini gizleyen'' hakaret edicilere karşıyım. Onları kınadığımı ifade etmek isterim.

Lütfen forum alanının kalitesi konusunda, hele hele forumdaki hakaret içeren mesajlar (var mı böyle bir örnek?) konusunda hiçbir şekilde endişelenmeyiniz.

Forum Yöneticilerimiz forumda yer alan her mesaja müdahale edebilecek teknik tüm imkanlara sahiptir ve bu tip istenmeyen mesajlar silinebilir, istenmeyen kısımları değiştirilebilir ya da yeni yanıtlara kapatılabilir. Daha radikal durumlarda rahatsızlık veren, kurallara aykırı yazışan üyelerin mesaj atması, hatta foruma erişmesi engellenebilir. Kısaca forumun içerik olarak kontrolü üyelerin kimliklerinin aleniliğiyle bağlantılı değildir.

Ayrıca belirtmek gerekir ki forumumuz gerek eski formatında, gerekse yeni haliyle oldukça düzeyli, ciddi ve forum yöneticilerinin müdahalesine çok istisnai durumlarda ihtiyaç duyan bir yapıya sahiptir. Bu konudaki endişelerinizi anlayışla karşılıyorum ancak lütfen bizlere bir şans vermeden de forumun hakaret içeren mesajlara evsahipliği yaptığı ya da yapabileceği gibi bir önyargıya da kapılmayınız. Burada yazışan meslektaşların çoğu 4 yıldır faaliyet gösteren email grubumuzun üyesidir, yine pek çoğu bu yeni forumdan önce mevcut olan eski forumumuzu da düzenli takip etmese bile en azından bilir. Bu ortamlarda ne zaman seviyesiz bir örnekle karşılaşılmıştır ki, bu forumdan bu yana böyle bir endişeniz vardır? İnternet konusunda oldukça tecrübeli bir kullanıcı olarak şunu iddia ediyorum, internette Türk Hukuk Sitesi forum alanları kadar ciddi, düzeyli ve kaliteli bir "Türkçe" forum daha bulmak mümkün değildir. Keza bu iddiam email grubumuz için de geçerlidir.

Ancak gelin bir iki önemli konunun altını çizelim:

İnternetin kendine özgü ve doğasından kaynaklanan ve çoğu zaman hukukçuların anlamakta güçlük çektiği serbest bir yapısı vardır ve internette her faaliyeti sınırsızca kontrol altına alamazsınız. Bir hukukçu kimliği ile hele hele internette yeniyseniz bundan endişe duyabilirsiniz, hatta ilk başta dehşete de kapılabilirsiniz. Ama zaman içinde internetin bu yapısına ve teammüllerine alışırsınız, bu ortamı doğal karşılarsınız ve internetin en önemli savunma silahını, internet tabiriyle "ignore" etmeyi öğrenirsiniz. Yani size rahatsızlık veren, yapınıza ters site, mesaj, kullanıcı ya da diğer internet unsurlarını yok kabul edersiniz, aldırmazsınız, silersiniz, görmezden gelirsiniz, güler geçersiniz. Başka da şansınız yoktur, çünkü internetin serbest yapısının sonucu internette ve internette faaliyet gösteren (bu veya herhangi bir forumda) katı bir sansür ya da tavizsiz bir kontrol mümkün değildir. Bir kullanıcının başkasına hakaret edebileceğini önceden sezmemiz ve önlem almamız mantıken söz konusu olamaz. Ancak teknik olarak yapılacak olan böyle bir olay olduğunda bu mesajı silmek ve kullanıcıyı uyarmak ve gerekirse kendisinin forumdan uzaklaştırmaktan ibarettir. Buna katlanmak durumundayız, bu internetin doğasının bir sonucudur ve internetteki her aktivitenizde karşılaşacağınız bir gerçektir...

Bu "yok sayma" savunma mekanizması forum alanlarımızda da mevcut: Forum içinde "İstenmeyenler Listesi" diye bir listemiz var. Bu listeyi üye özel sayfanız içinde bulabilirsiniz, keza bir üyenin kimliği ekranında da "bu üyeyi istenmeyenler listesine ekle" seçeneğine rastlayacaksınız. Bir üyemizin yazışmaları sizi herhangi bir şekilde rahatsız mı ediyor, istenmeyenler listenize ekleyiniz, sorununuz çözülsün. Forumumuz bir daha bu üyenin hiçbir mesajını size göstermeyecektir, bu üye size özel mesaj ya da email ile de ulaşamayacaktır. Bu mekanizmayı bu forumda kullanmaya ihtiyaç duyacağınızı düşünmüyorum ancak her halükarda size sunulan bir teknik imkan.

İnternetle ve sitemizle ilgili bir diğer önemli özelliği vurgulamama izin veriniz: Burası X mesleği mensuplarının resmi yazışma alanı değildir, hukukçuların çok ağırlıkta olduğu ama hukuka ilgi ve özlem duyan katılımcılarımızın da katılımı ile zenginleşen hukuk konulu genel ve renkli bir forum alanıdır. Bu forumu her üyenin kendi bakış açısı ve mesleki alışkanlıkları ile değerlendirme eğiliminin farkındayım. Bu durumu hem normal karşılıyorum, hem de açıkçası hoşuma gidiyor, zira bu eğilim üyelerimizin forumu kendilerinden bir parça olarak gördüklerini ve benimsediklerini gösteriyor. Ancak forumun geneli hakkında yorum yaparken forumun bu renkli kişiliği dikkate alınmazsa bazen üyelerimiz açısından hayal kırıklıkları da yaşanabiliyor. Örneğin forumumuzda doğal olarak pek çok avukat meslektaş vardır ancak herkes avukat değildir. Bu nedenle her üyenin örneğin avukatlık meslek kurallarına uygun yazışma yapmasını beklemek biraz haksızlık olur. Keza mesleki teammülerden habersiz genç öğrenci arkadaşların da hukukçu meslektaşlarla yazışmaları bana göre yüzünüzden gülümseme, kalbinizden anlayış eksik olmadan okunmalıdır. Hiçbirimiz 40 yıllık kıdemli hukukçular olarak ve meslek kurallarını ezbere bilerek doğmadık. Liseden yeni mezun, hukuk fakültesindeki 5. ayını geçiren ve bir hevesle bu siteyi bulmuş 17 yaşında genç bir hukukçu meslektaşın, bir Yargıtay Üyesi ile aynı yazışma üslubuna sahip olmasını beklemek biraz haksızlıktır. Forumun bu özelliğini olumsuz değil, foruma renk katan olumlu bir özellik olarak yorumlamak gerektiğini düşünüyorum.

Moderasyon yaparken çoğu kez benim kişisel kriterim mesajın genel hukuk kurallarına uygunluğunu kontrol etmekle yetinmektir. Örneğin "Avukatlık Sınavı" konusunda hukuk öğrencisi bir üyemizin kullandığı üslup bazı Sayın Üstadlarımın tepkisiyle karşılaşmış olsa bile kanaatime göre bu mesaj "gereksiz sert ve özensiz" bir mesajdır ama "hakaret" ya da "sövme" niteliği taşımadığından forum yöneticisinin müdahalesine gerek duyan bir mesaj değildir. Bir site üyesi olarak isterdim ki, bu mesaj yazılırken daha dikkatli ve uygun bir uslup kullanılsın ama bir forum yöneticisi olarak tarzını beğenmediğim için bu mesaja müdahale etmeyi de doğru bulmuyorum, zira bir hukukçu olarak taktir edersiniz ki teammüllere aykırılık başka, hakaret başka şeylerdir.

Keza her alan da kendi içinde değerlendirilmelidir: Örneğin mesleki yardımlaşma alanı doğrudan hukuk profesyonellerine hitap ettiğinden, moderasyon konusunda benim o alana yaklaşımım daha katıyken, hukuk eğitimi ve stajı alanı öncelikle öğrenci arkadaşlara bir sohbet ortamı sağlamayı amaçladığından o alanda yer alan mesajlara üslup ve içerik yönünden yaklaşımım çok daha esnektir. Neticede THS bir internet sitesidir, bir mahkeme salonu değildir. Öğrenci arkadaşlar kendi aralarında daha "gayrıciddi" bir sohbet ortamını tercih ediyorlarsa, buna engel olmak niye? Bu ortamdan hoşlanmayan o alanı takip etmeme özgürlüğüne sahiptir. Zaten forumun güzel yanı da bu değil mi, herkes ilgili olduğu alan ve konularla kendisini sınırlayabiliyor, email grubunda olduğu gibi ortak noktalarda buluşma zorunluluğunuz yok.

Arz olunan nedenlerle özellikle internete yabancı hukukçu meslektaşlar için forumun üslübu bazen mesleki alışkanlıklarından farklı bir yapı arzedebilir ancak burasının hukuk teamülleri kadar internet teammülerinden de etkilenen bir platform olduğu hatırlamak gerekir.

Bu önemle noktalara değindikten sonra önemle belirtmek isterim ki, Türk Hukuk Sitesinin ve forum alanlarının tarihinden gelen bir seviyesi ve kalitesi mevcuttur ve bu düzeyin korunması konusunda da gerek ben, gerekse diğer forum yöneticilerimiz son derece kararlıdır. Bu konuda (varsa) endişelerinizin yersiz olduğunu yakında göreceğinizi umuyorum. Yeter ki, hepimiz de diğer üyelere, görüşlerine, mesleki ve sosyal konumlarına saygı gösterelim ve hele hele "kıdemli üstadlarsak" anlayışlı olmayı da bir meziyet kabul edelim.

Her konuda olduğu gibi lütfen bu konuda da her zaman görüşlerinizi bizlerle paylaşınız, şikayetlerinizi eleştirilerinizi bildiriniz. THS her zaman değerli katılımcılarının görüşleri ile şekillenmiştir, bundan sonra da bu şekilde olacaktır.

Ayrıca belirtmek isterim ki burada ifade edilen görüşler sizler gibi bir site üyesi sıfatıyla (ama biraz da tecrübeli bir üye sıfatıyla!) benim naçizane kişisel görüşlerimdir ve diğer forum yöneticisi arkadaşlarımı bağlamaz.

Saygılarımla,