Mesajı Okuyun
Old 27-06-2012, 00:10   #66
Gemici

Varsayılan Sünnet ve Hukuk

Sünnet ve Hukuk konusunu bir hayli tartışmışız. Tartışılanlar konusunda herhangi bir yorumda bulunmak istemiyorum. Belirtmek istediğim tek konu bazı tartışmacıların konuya sübjektif olarak yaklaşmaları ve olayı kültürel, dinsel ve tıbbi bir konu olarak değerlendirip bu değerlendirme yönündeki düşüncelerini 'hukuki düşünce' olarak mesajlarında belirtmeleri. Sünnet iyi mi kötü mü, faydalı mı yararlı mı konuları olayın hukuki yönünü geri plana itmiş tartışmada.

Bundan birkaç yıl önce sürdürdüğmüz tartışmayı hatırlamama televizyonda duyduğum bir haber sebep oldu.

Olay:
Müslüman bir doktor dört yaşındaki bir çocuğu sünnet eder. Sünnetten iki gün sonra çocukta kanama olunca annesi çocuğu hastahaneye görürür. Olayı duyan savcılık, tıbbi bir zorunluluk yokken çocuğu sünnet ettiği için doktor hakkında soruşturma başlatır.

Mahkemenin olayı değerlendirmesi:
Köln Asliye Mahkemesi verdiği kararda olayı hafif yaralama olarak değerlendiriyor. Doktora ceza verilmiyor haberlerde belirtildiği kadarı ile. Ceza verilmemesine gerekçe olarak, doktorun sünnetin cezayı gerektiren bir fiil olduğunu bilmemesini gösteriyor mahkeme. Hukukçular, doktorların bu karardan sonra, 'sünnetin yaralama olmadığını bilmiyordum' gerekçesinin arkasına saklanamıyacakları görüşünde.

Mahkemenin olayı değerlendirmesi ve gerekçesi buna rağmen ilginç. Mahkeme velayet sahibi anne ve babanın rızalarının, doktorun sünnet fiilini gerçkleştirmesi için yeterli olmadığı görüşünde. Anne ve babanın rızası gerçekleştirilen sünneti ve bu suretle çocuğun vücut bütünlüğüne halel getirmeyi haklı kılamaz mahkemenin görüşüne göre.

Çatışan haklar:
Mahkeme çocuğun vücut bütünlüğüne saygı duyulması hakkı ile anne ve babanın çocuk üzerindeki eğitim ve terbiye haklarını ve anne ve babanın din temel hakklarının bir karşılştırmasını yapıyor. Sonuçta çocuğun vücut bütünlüğü hakkının anne ve babanın eğitim ve dini özgürlük temel haklarından daha öncelikli olduğu kararına varıyor.

Hukukçular Köln Asliye Mahkemesi kararının diğer mahkemeler için bağlayıcı olmadığı, buna rağmen Almanya çapında bir önemi olduğu görüşünde; Hiçbir doktor sünnetin suç olduğunu bilmiyordum diyemiyecek bundan sonra.

Müslüman ve Yahudi Kuruluşlarının tepkisi:
Müslüman ve Yahudi Organisasyonları mahkeme kararını din özgürlüğüne bir yasak olarak değerlendiriyor. Görüşleri sorulan Türkler 'Biz de çocuğumuzu Türkiyede sünnet ettiririz' diyorlar. Türkiyedeki sünnetçilere faydası olacak gibi, olası bir yasağın.

Saygılarımla