Mesajı Okuyun
Old 05-07-2011, 17:48   #14
Av.Zeynep E.

Alıntı:
Yazan Gamze Dülger
Sulh Hukuk Mahkemesi'nce verilen "Ortaklığın Giderilmesine " ilişkin ilamlarda karar kesinleşmesinden sonra dosya taleple Sulh Hukuk Mahkemesi nezdindeki Satış memurluğu'na gönderilir.Satış memuru İİk 128 vd devamı gereği İİK hükümlerine göre satışı hazırlar ve kıymet takdiri yapar.Bu kıymet takdirine yönelik şikayetler Satış memurluğu'nun bağlı olduğu Sulh Hukuk Mahkemesi'nce giderilir.Yine Satış Memurunun işlemleri aleyhine şikayet Sulh Hukuk Mahkemesi'ne yapılır.(HUMK 571 ) Bu satışlara yönelik ihalenin feshi talepleri de (ihalenin feshi bir şikayet olduğundan ) Sulh Hukuk Mahkemesi'ne yapılır.Sulh hukuk Mahkemesi genellikle bu satışlarda Hukuk Yazı İşleri Müdürlüğünü satış memuru olarak görevlendirmektedir.Ancak icra memuru yada müdürünün de görevlendirilmesi sözkonsu olabilir.

SHM'ne yapılan Kıymet Takdirine İtiraz'da itiraz sonucu yapılacak yeni değer tespiti ortaklığın giderilmesi davasındaki diğer taraflara tebliğ edilecek midir? edilmeli diye düşünüyorum ama bu düşüncemi dayanak gösterecek bir kaynak bulamadım. Eğer yapılan yeni değer tespiti davanın diğer taraflarına bildirilmeyecekse, davanın diğer tarafları açısından iş oldu-bitti ye gelmiş olmaz mı?

yapılan itiraz sonucunda belirlenecek yeni bedele diğer davalılar tarafından itiraz edilmesi mümkün müdür? (bu soruma cevap olabilecek bir kaç metin okudum lakin o metinlerde asıl soru bu olmadığından cevaplar yardımcı olacak kadar net değildi.)

ilginize teşekkürler..
iyi çalışmalar.