Mesajı Okuyun
Old 09-02-2007, 23:44   #10
Admin

Sayın Dr.CEM KARACAOĞLU,
Alıntı:
Ne yani? Bir kez bir fakültenin öğrencisi olduk diye, ömür boyu o yaftayı boynumuzda taşımak zorunda mıyız? Ya da tam tersine, bu şansı elde ettik diye, başkalarının elde etmesine engel olmamız mı gerekir?
Konumuzun bir bilim dalında "yüksek eğitim" (siz terimi beğenmediniz ama bana doğru geliyor) almak olduğuna tekrar dikkatinizi çekmek isterim. Bir fakültenin öğrencisi olduğunuz için ömrünüz boyunca o işi yapmak zorunda değilsiniz elbette. Ama bu kimseye temel eğitimini almadığı bir konuda "uzman" ya da "doktor" ünvanı alma hakkı da vermemeli.

Mühendislik fakültelerinde yüksek lisans yaparsanız, "yüksek mühendis" ünvanı elde edersiniz. Sosyal bilimlerde "uzman" ünvanı verirler. Keza doktoralarda o bilim dalında "Doktor" ünvanı alırsınız. Benim görüşüme göre bir kişi bir alanda "Uzman" ya da "Doktor" ünvanını kazanıyorsa, o alanın temel eğitimini de almış olmalıdır.

Bir "inşaat yüksek mühendisinin" mühendislik fakültesi mezunu olmadığını ben düşünemiyorum. Bir hukuk doktoru da, bence fizik bölümünde lisans eğitimi alıp, hayatında medeni hukuk dersi almadan ve belki o kanunu dahi okumadan, hukuk doktoru ünvanı taşıyamaz, taşımamalıdır.