Mesajı Okuyun
Old 29-07-2008, 06:45   #2
duyurucu1

Rahatsiz Geçmiş olsun ve çözüm

Alıntı:
Yazan Av. Aylin Kaya
Ankara Barosu üyesi Av.Mehmet Ülkü 10 Temmuz 2008 günü Ankara 23.icra Dairesi'nde çıktığı haciz esnasında borçlunun babası tarafından iki tane polisin yanında bıçaklanmıştır.Şüpheli ertesi gün tutuklanmıştır.Tüm meslektaşlarımın haciz esnasında yaralanmaları konusunda kamuoyunun ve yargı mensublarının bilinçli duyarlı olmaları gerektiğini düşünüyorum.Hemen her gün hacze çıkan biz avukatlar can güvenliğimiz olmadığından gerek Ankara Barosu'nun gerekse TBB'nin bu konuda çalışma yapmalarını, davaya müdahil olarak katılmalarını şiddetle istiyorum.

Sevgili Aylin Kaya,

Ankara Barosu üyesi Avukat Mehmet Ülkü'ye geçmiş olsun diyorum.

Maalesef bu tür olaylarla avukatlar karşı karşıya.Bunun dışında avukatların meslek riskinden kaynaklanan yargılanmaları ve ceza almaları da söz konusu.

Bu tür saldırıların ve riske maruz kalmanın önlenmesi genel değer yrgılarının değişmesi ve avukatlara yasalarla dokunulmazlık sağlanması ile at başı gidiyor.Yani Bir savcının yada hakimin güvenceleri ve yasal olan ve olmayan dokunulmazlıkları avukatlarda yok.Bunun sebebi avukatlar her zaman savunma'yı oluşturmuşlardır.

Savunma işini yapan insanlar zorunlu olarak kurulu düzeni,sistemi zorlamaktadırlar.Karşı gelmektedirler.Bir hakimin yada savcının işleyen çarkına çomak sokmaktadırlar.Bu nedenle avukatlar pek sevilmezler.

Avukatları polisler de sevmez.Çünkü Avukat CMK diyerek onların avukatsız aldıkları ifadelere baskı yapar.İfadeleri olması gereken yasal mecraya çeker.

Avukatları toplum da sevemez.Çünkü avukatlar uyuyan toplumun uyanmasını yasal haklarını kullanmasını pratik olarak sağlar.

Bu ve daha başka nedenlerle avukatlar risk altındadırlar.Savunulması gerek.Mahkemelerde müşteki yada sanık olarak savunulması gerek.Bu işi maalesef barolar yapmıyorlar.

ÇÖZÜM?

Sen benim "Derin baro kuruldu"isimli yazımı okudun mu?

Tekrar Avukat Mehmet Ülkü'ye geçmiş olsun diyorum.

Selam ve sevgiyle kal