Mesajı Okuyun
Old 17-09-2006, 18:27   #6
Av. Can DOĞANEL

Dava ile ne gibi bir gayeye vasıl olunmak istendiğine ilişkin bir yorum yapamıyorum. Çünkü soru sahibi bunu açıklamamış. Ancak eldeki verilere göre müdahalenin men'i ve kal davası ile terditli olarak müşterek mülkiyetten gelen haklar nedeni ile arsa payı oranında tapu iptali ve tescil talebi ya da lehine kat irtifakı ya da kat mülkiyeti kurulması gibi taleplerde bulunulabilir. Öte yandan payım değerli ise veya değerlenmesi söz konusu ise neden ortaklığın giderilmesi yoluna gitmek zorunda olayım? Ya ihaleyi kazanamazsam.Taksim davası açsak büyük ihtimalle muhdesat sorunu çıkacaktır. Bekle ki bina ömrünü tamamlasın ve yıkılsın. Benim rızam olmadan her tarafına payım oranında malik olduğum yere inşaat yapılmışsa tabi ki yıkılmasını talep ederim. Belki ben kendi payıma düşen kısma müstakil bir villa yapmak istiyorum. Rızamı almadan inşaat yapan kişi ben yaptım oldu diyebilecekse, benim Anayasa koruması altındaki mülkiyet hakkım nerede kalacak? Bence açılması gereken dava yukarıda belirttiğim gibi müdahalenin men'i ve kal + terditli olarak tapu iptali ve tescildir. Bina yıkılınca biz niye bina yapmak gibi bir hareket tarzı geliştirelim ki yasa gereği anlaşmak ya da çıplak arsanın taksimini istemek durumundayız. (Eğer inşaat yapacaksak) Karşı taraf böyle yapmadığı için ihtilaf doğmamış mı zaten?