Mesajı Okuyun
Old 26-02-2016, 12:55   #18
Av.Selim Balku

Bazı şeylerin formülü ya da reçetesi yok. Nasıl oluyor sorusuna cevap veremezsiniz ancak olduğunu bilirsiniz. Serbest avukatlıkta para kazanmak da böyle birşey...

Kimisi sabır ve azim der kimisi kısmet, ben istek diyorum. İsterseniz oluyor.

Nasıl olduğunu bilmediğimden anlatmayayım ancak genç bir meslektaşımın başına gelen bir olayı anlatayım.

Avukat, otobüs durağında adliyeye gitmek için bekliyor, yanında oturanla sohbete başlıyor, nihayetinde kartvizitini adama veriyor.

Otobüs durağında ki adam eve gidiyor, komşusu çay içmeye gelmiş onunla sohbet ederken işyerinde bir probleminin olduğunu söylüyor o da cebinde ki kartı komşusuna veriyor.

Komşu, avukatı arıyor, fabrikadan işten çıkartıldığını söylüyor. Avukat daha yeni, pek anlamıyor, beni arıyor, davasını açıyoruz. O dava devam ederken fabrikada toplu işten çıkarma oluyor ve tüm işçiler avukat arkadaşın yanına gidiyor.

Meslektaşım yaklaşık 200 işçinin davası ile ilgilendi. Sadece o davalardan kazandığı ortalama avukatlık ücreti 1.5 milyon TL (işe iade sonra tazminat vs.)

Yaklaşık 2 yıl sürdü. O davalar devam ederken o işçilerin arkadaşları boşanma getirdi, onun da arkadaşları miras getirdi vs.

Avukat arkadaşım henüz 4. yılında, bir evi, bir ofisi ve iyi bir arabası var.

Şimdi bu örneği istisna olarak görebilirsiniz ancak istisna olan o avukata 200 işçinin birden gidişi, yoksa her avukata işler bu silsile ile geliyor, kimisine 2 kişi kimisine 20... Kimisine 2 günde kimisine 2 yılda...

Bu olayda avukatın 3 eylemi önemlidir:

1- Otobüs durağında ki adama avukat olduğunu belli etmesi ve kartını vermesi.

2- Bilmediği bir iş için meslektaşını araması - araştırma yapması.

3- İşçileri ve çevresini kazanmak için işin hakkını vermesi...

Başarılar...