Mesajı Okuyun
Old 05-03-2010, 19:12   #4
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Altın Kalem
Sayın Meslektaşım, cevabınız için teşekkürler.
Cirantaya başvuru konusunda sizinle mutabıkım ve burada temel ilişki nedeniyle alacak davası söz konusu olacak ve BK 125 gereği 10 yıllık genel zamanaşımı uygulanacaktır.
Diğer yandan keşideciye TK md.644 uyarınca sebepsiz zenginleşme davası açma hakkını yitirdiğimizi düşünüyorum. Ancak zamanaşımı ibraz müddetinin sonu + 3 yıl + 1 yıl olacaktır. Zira müracaat haklarının yitirilmesinden sonra 1 yıl içinde açılması gerekiyor.
Aklıma gelen husus şu ki;
TK ya göre değilde BK genel hükümlere göre keşideciye sebepsiz zenginleşme nedeniyle başvuramazmıyız acaba? Neticede keşideci yine de bir zenginleşme içindedir ve uygulanacak usul kurallarında kambiyo senedi değil adi yazılı belge olarak çeki kullanma imkanım yok mudur diye düşünüyorum?
Eğer bu şekilde olursa cirantaya açacağım alacak davasında keşideciye de sebepsiz zenginleşme nedeniyle müteselsilen tek dava açsam nasıl olur? (İlginç olacağı kesin ama) Birde vekalet ücreti yemek ve prestij var işin ucunda

Sayın meslektaşım,

Keşideciye karşı yönelteceğiniz sebepsiz zenginleşme davasında keşidecinin size karşı "sebepsiz zenginleştiği" iddianız, bono hariç neye dayanabilir? Hamil ile keşideci arasında temel bir ilişki yoksa ve bonoya da dayanmayacaksanız, hamile karşı keşidecinin sebepli veya sebepsiz zenginleştiğini iddia etmek mümkün olamaz. Çünkü bono hariç aralarında hiç bir ilişki, kazandırma vs. yoktur. Bu itibarla sebepsiz zenginleşme bono nedeniyle ileri sürülebilir bu da TTK.644'da özel düzenlendiği için THS TTK Şerhinde bulunan http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=3198 Yargıtay kararında da vurgulandığı ve sizin de katıldığınızı belirttiğiniz gibi, zamanaşımı süresinin dolduğu tarihten itibaren 1 yıl içinde dile getirilmelidir. Sorunuzda zikrettiğiniz 3 yıl+1 yıl olayı sanıyorum bonolar için geçerli olan zamanaşımı süresini ifade ediyor, sehven yazmış olmalısınız. Çekler için "6 ay + 1 yıl" olur.

İkinci sorunuza gelince, aynı davada keşideciye -bonoya dayanmaksızın- sebepsiz zenginleşme, cirantaya ise bonoya dayanarak alacak davası açmanız halinde, davalılara ortak dava açmanız için davalılar arasındaki dava arkadaşlığı noktasında irtibatı nasıl sağlayacaksınız? Bono diyemezsiniz, zira keşdeci için bonoya dayanmamaktasınız.

Bu itibarla -prestij kaybedeceğinizi asla düşünmüyorum- ama yemek kaybedeceğiniz kesin gibi... )