Mesajı Okuyun
Old 09-01-2010, 21:30   #9
wellan

Sorunuzu foruma bakarken tesadüfen gördüm ve bu konuda şahit olduğum bir düşünceyi sizinle paylaşmak istedim.Adını vermek istemediğim ve alanında deneyim sahibi bir icra mahkemesi hakimi tarafından bu konuda aktarılan görüşü aynen paylaşıyorum:

"İtirazın iptali davası bir eda davasıdır.Ancak bu dava iki yönlüdür.Şöyle ki;dava sonunda verilen hüküm hem bir tespit hükmü(menfii tespit hükmü),hem de yapılan itirazın bertaraf edilerek alacaklının takibe devam etmesini ve alacağı talep etmesini içerir(eda hükmü).İtirazın iptali davası;sadece itirazın bertaraf edilmesini değil aynı zamanda alacağın borçlu olan taraftan istemesini sağlayan ve maddi anlamda kesin hüküm teşkil eden bir dava türüdür.İtirazın kaldırılması ise;İİK da sayılan md.68/a anlamında belgeye sahip olan alacaklıya borçlunun yapmış olduğu itirazı bertaraf etme hakkı ve yetkisi sağlar.Bu nedenledir ki itirazın kaldırılması ile sadece itiraz bertaraf edilmiş olur(tespit hükmü içerir).Dava açılırken dikkat edilmesi gereken;davayı açacak olan kimsenin hukuki yararının olup olmamasıdır.İtirazın iptali davası açıldıktan sonra itirazın kaldırılması davası açılmasında hukuki yarar yoktur çünkü davacı açacağı itirazın iptali davası ile hem eda hemde tespit hükmü elde edecektir.Bu sebeple itirazın iptali açıldıktan sonra itirazın kaldırılması davası açılmasında hukuki yarardan bahsedilemez.Ancak itirazın kaldırılması davası açıldıktan sonra itirazın iptali davası da açıldığı zaman hukuki yarar mevcuttur.Çünkü açılacak olan itirazın kaldırılması davası ile tespit hükmü elde edilecekken,itirazın kaldırılması davası devam ederken açılacak olan itirazın iptali davası ile hem tespit hemde eda hükmü elde edilecektir(Çoğu kapsayan azı da kapsar kuralı)."Açılacak olan itirazın iptali davasında hukuki yararın olduğuna katılıyorum.Ancak itirazın iptali davası sonuçlandıktan sonra itirazın kaldırılması davası açılamaz.Çünkü;itirazın iptali davalarında verilen hüküm maddi anlamda kesin hüküm teşkil ettiğinden dolayı engel teşkil eder.Tersini düşündüğümüzde;maddi anlamda kesin hüküm teşkil etmeyen icra mahkemesi kararlarından(istisnalar hariç) sonra itirazın iptali davası açılabilir.SAYGILARIMLA.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Çalışmalarınızda başarılar diliyorum.