Mesajı Okuyun
Old 27-03-2007, 17:16   #1
Av.Elvan Akkaya

Varsayılan TMK 194 (Aile Konutu Şerhi )TMK 197( Tasarruf Yetkisinin Kısıtlanması)

Medeni Kanunun yürürlük tarihi olan 1.1.2002 tarihinden önce yapılan evlilikler ve edinilen mallarla ilgili olarak çok sayıda mağdur kadınla karşılaşmaktayız.

Kanun kadın haklarına yönelik olarak pek çok lehe düzenleme getirmiştir ancak, eski kanun dönemindeki mallar konusunda eski mal rejimi geçerli kalmıştır.
Noterde sözleşme yapmayan ( ki hiç bir kadın kocalarını notere götürerek bu sözleşmeyi yapmak zorunda bırakamayacağından) mülk sahibi kocalar istedikleri gibi tasarrufta bulunabilmektedirler.

Adli Yardım aracılığı ile baktığım bir boşanma davasında maddi taleplerimiz yüzünden davacı koca feragat etmiştir.Şimdi kocanın amacı eski kanun döneminde adına kayıtlı olan mallarını kaçırarak yeniden boşanma davası açmaktır.böylece maddi talepleri karşılayacak malı olmadığını kanıtlayacaktır.

ben adli yardım görevim bittiği halde okuma yazma da bilmeyen bu kadının haklarını korumak için hakimin müdahelesini ve davalı kocanın tasarruf yetkisinin kısıtlanmasını içeren bir dilekçe hazırladım.
ancak ilgili hakim 2002 den önce edinilmiş mallarla ilgili herhangi bir tedbir alınamayacağı nedeniyle dilekçeyi reddetti.

bu durumun aksine yönelik herhangi bir yargıtay kararı bulabilirseniz paylaşmanızı isterim.zira bu konuda çok sayıda mağdur olduğu ortada.

herkese iyi çalışmalar...