Mesajı Okuyun
Old 15-10-2007, 20:25   #40
Tiocfaidh

Alıntı:
Yazan Av.Ferda Aydın
Cevap veren herkeze teşekkürler. Marka ve patent vekilliği sınavına çalışırken; (özellikle daha önce bu sınava girmiş olan arkadaşların da bilgisini rica ediyorum.) hangi kaynak-kitap en yararlı olabilir. Teşekkür ve saygılarımla.

Sayın Aydın; kendim henüz bu sınava giremedim, düzenlenecek olan söz konusu sınava da -bu dönemde askerlik görevimi yerine getiriyor olacağım için- giremeyeceğim. Ancak marka ve patent vekilliği belgelerine sahip ve bu alanda gerçekten nitelik sahibi bir avukatın yanında staj yaptığım için sadece gözlemlerimden hareketle küçük paylaşımlarda bulunabilirim, umarım işinize yarar;

Bir kaç ay öncesine kadar sınava girmeyi ciddi olarak düşündüğüm için yanında staj yaptığım avukat yardımıyla temin edebildiğim bazı kaynaklardan çalışma fırsatı bulmuştum. Garip gelebilir ama çeşitli sınavlara hazırlanırken hukukçuların isim sayma yarışına girdikleri doktrindeki isimlerden neredeyse hiç biri aklımda yok. Zaten özellikle patent, faydalı model, endüstriyel tasarım ve fikri mülkiyet gibi kavramların ülkemizde neredeyse hiç bir bilimsel geçmişinin bulunmayışı ve ancak son on yılda AB müktesebatının zoruyla -güç bela- mevzuatta yer edinmeyi başarabilmiş olmaları sebebiyle okul yıllarından alışık olduğumuz Oğuzman, Dönmezer, Zevkliler gibi üstatların hazırladığı kitaplara ulaşmanız bu alanda pek mümkün değil. Türk hukuku açısından çok taze ve bilinmeyen bir saha olduğu için piyasadan temin edebileceğiniz kitaplar da yaş ve kıdem olarak sizden çok önde olmayan hukukçu akademisyenlerin kaleme almış olduğu eserler. Bu yüzden benim size nacizane tavsiyem sınava 554, 555 ve özellikle 556 sayılı Kanun hükmünde kararname metinlerini, gerekçelerini ve açıklayıcı şerhlerini temin edip detaylı şekilde inceleyerek hazırlanmanız(Bahsettiğim mevzuat metinlerini anlama ve mantığını kavrama konusunda rakiplerinizin çoğundan daha iyi bir durumda olacağınız bir gerçektir. Zira yüksek bir ihtimalle sınavdaki rakiplerinizin çoğu mevzuat metinlerine ve metin sistematiğine yatkınlık ve metni muhakeme edebilme konularında sizin çok gerinizde, hukukçu olmayan adaylardan ibaret olacaklar). Bunlardan başka -özellikle marka vekilliğini düşünüyorsanız- Madrid protokolünün Türkçe tercümesini, bu mevzuatın ulusal ve uluslararası kurum ve yargı mercilerinde kaynak teşkil ettiği ihtilafları ve çözüm şekillerini incelemeniz sizin için faydadan ziyade bir zorunlukuk teşkil edecektir. Çünkü bu protokol marka hukukunun bir nevi anayasası durumunda ve küçük bazı noktalarda çekince koyan istisna devletler haricinde neredeyse yüm ülkelerin ulusal mevzuatlarınca iktisap edilmekte.

Bu sınava giren bilinçli bir aday olduğunuza göre belirttiğim bu hususlara zaten vakıf olma ihtimalinizin farkında olmama rağmen yine de gözlemlerimi dilim döndüğünce aktarmaya çalıştım. Sizin olmasa bile umarım birilerinin işine yarar, saygılarımla.

Dipnot: Yabancı dil bilgisi yeterli olan adaylara Madrid protokolüne ve Lahey anlaşmasına taraf devletlerin marka ve patent ofislerinin web sayfalarını ziyaret etmelerini ve bu sayfaları kurcalamalarını şiddetle öneririm. Geçmiş yıllarda sorulan kompozisyon sorularında adaylara sadece TPE nezdindeki değil, aynı zamanda küresel düzeydeki marka-patent başvuru ve tescili konularında da sorular yöneltilmiş sanırım. Bu kez yöneltilmese bile bir adayın diğer adaylara fark atabileceği bir artı olurdu kanımca. İlgili ülkelerin marka-patent ofislerinin web adreslerini aşağıdaki adresten öğrenebilirsiniz.

http://members.pcug.org.au/~rossco/patentoffices.htm

Sınava girecek herkese bol şans dilerim.