Mesajı Okuyun
Old 04-12-2009, 12:43   #1
canand

Varsayılan Vasiyetnamenin Tenfizi ve Gayrımenkullerin Tapuda Vasiyet Alacaklıları Adına Tescili

Merhabalar,

Müvekkillerimin teyzesi el yazılı vasiyetname düzenlenmiş ve vasiyetnamede de "bütün malvarlığımı yeğenlerim x ve y 'ye bırakıyorum " ifadelerine yer vermiştir. Vasiyet bırakanın müvekkillerim dışında kalan kanuni mirasçıları kardeşleri ve kardeş çocukları olup saklı payları bulunmamaktadır. Dolayısı ile bütün malvarlığı müvekkilerime kalmaktadır.

Vasiyet bırakan vefat ettikten sonra Sulh Hukuk Mahkemesi'nden vasiyetnamenin okunması davası açtık,mirasçıların itiraz etmemesi üzerine vasiyetnamenin okunması davası kesinleşti ve müvekkillerimin vasiyet alacaklısı olduklarına dair tarafımıza bir belge verildi.

Vasiyet bırakanın bir tanesi İstanbul'da ve 2 tanesi de farklı bir şehirde olmak üzere 3 adet gayrımenkulü ve bir bankadaki hesabında da bir miktar mevduatı vardır. Vasiyetnamenin okunması davasını vasiyet bırakanın son ikametgahı mahkemesinde (İstanbul'dali gayrımenkulün bulunduğu yer Sulh Hukuk Mahkemesi aynı zamanda) açtık.

Benim sormak istediğim husus, vasiyetnamenin okunması davasından sonra açılacak olan vasiyetnamenin tenfizi davasında yetkili mahkemenin neresi olduğudur? Vasiyet bırakanın ikametgahı mahkemesi mi yoksa gayrımenkullerin bulunduğu yer mahkemesi mi? Vasiyetnamenin tenfizi davasında harç maktu mu olacak, yoksa gayrımenkuller için tahmini bir değer belirtmem gerekir mi? Ayrıca vasiyetnamede "bütün malvarlığımı bırakıyorum" ifadelerine yer verilmiş,gayrımenkuller ve menkulleri ile ilgili bir bilgiye yer verilmemiştir. Açacağım vasiyetnamenin tenfizi davasında netice-i talep kısmında "gayrımenkullerin vasiyet alacaklıları adına tesciline ve bankadaki mevduatının müvekkilerime ödenmesi" ifadelerine yer vermeli miyim? Kısacası vasiyetnamenin tenfizi davasında talebim ne olmalıdır?

Herkese yardımlarından dolayı şimdiden teşekkürlerimi iletirim.