Mesajı Okuyun
Old 11-02-2020, 09:43   #1
Avukat1005

Varsayılan İİK. m. 170/a'ya göre kambiyo senedi yoluyla takipte "şikayet" satışı durdurur mu?

Kambiyo senedine özgü haciz yoluyla takipte 7 yılın sonunda satış aşamasına geldik ve borçlu 7 yıl sonra "senet süresinde protesto edilmediğinden" İİK m. 170/a'ya dayanarak icra mahkemesinde şikayet yoluna gitmiş. İcra mahkemesinde süresi içinde şikayet yoluna başvurulmadığı için usulden red kararı verdi. Alacaklı tarafı olarak biz satış işlemlerine devam etmek istiyoruz. Ancak icra müdürü şikayetin satışı durduracağını kararın kesinleşmesini beklememiz gerektiğini söylüyor. Tam satış aşamasına geçtiğimiz bu dosyada 7 yıl sonra borçlu gelip protesto edilmedi diyerek şikayet yoluna başvuruyor. Kaldı ki borçlu icra dairesine gelip dosyanın fotokopisini çektiriyor ve bu protesto edilmediğine ilişkin şikayeti için 11 gün sonra icra mahkemesine başvuruyor. Bu kadar yıl sonra satış aşamasına geldiğimiz bu dosya borçlu tarafından kötü niyetle şikayete konu oluyor, şikayet hak düşürücü süre nedeni ile red yiyor ve satış işlemlerimize bu karar kesinleşmeden devam edemiyoruz. Sayın meslektaşlarım, bana yaşanan bu durum çok mantıksız geliyor ve hukuki dayanağını bulamıyorum. İİK m. 170'te "itiraz satıştan başka icra takip muamelelerini durdurmaz" hükmü var ama bu itiraz için. Borçlunun çıkıp 7 yıl sonra bu şekilde şikayet yoluna başvurarak satışı durdurmasının hukuki dayanağını bilen bir meslektaşım beni aydınlatırsa çok memnun olurum.