Mesajı Okuyun
Old 29-01-2010, 12:19   #76
Alican MERT

Ortaokullara yahut liselere insan hakları, hukukun temel kavramları gibi dersler konmasından ben de yanayım ancak bunu verecek olan baroya kayıtlı avukatlar değil, bu alanda uzmanlaşmış kişilerin olması gerektiğini düşünmekteyim. Avukatlığın amacı Avukatlık Kanunu'nun 2.maddesinde: " hukuki münasabetlerin düzenlenmesini, her türlü hukuki mesele ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesini ve hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını her derecede yargı organları, hakemler, resmi ve özel kişi, kurul ve kurumlar nezdinde sağlamaktır." şeklinde belirtilmiştir. Bu amaca uygun olarak çalışmaları gerekmektedir. Öğretmenlik farklı bir eğitim almayı gerektirir. Bilgiyi kullanmak ve onu başkalarına aktarabilmek farklı meziyetler gerekmektedir. Öncelikle avukatlarımız tam anlamıyla avukatlığı yapsınlar da öğretmek istedikleri konuları da yanlarındaki stajyerlere öğretebilirler.

Ayrıca her zaman savunduğum bir şey var, para öğretim de amaç olursa verimli olmaz. ONun için bir avukatın para için bu işi yaparsa ne kadar kapsamlı öğretimde bulunacağı tartışılabilir. Elbette bu işi hakkıyla yapan avukatlar olacaktır.