Mesajı Okuyun
Old 30-09-2016, 10:09   #22
DEMİRCİZADE

İyi günler Sayın Meslektaşlarım. Konu ile biraz bağlantısız ama benim de bir sorunum var. Bedel tespiti ve tescil davası bitti. Dava 4 aylık yasal sürede bitirilmediği için Mahkemece faize hükmedildi. İlamı icraya koyarak faizi talep ettik. İdare vekili, takip asıl alacağı ile icra harç ve giderlerini ödeyeceklerini ancak icra vekalet ücretini nisbi değil maktu ödeyeceklerini söyledi. Yasal gerekçesini sorduğumda, açık ve yasal bir gerekçe göstermedi, uygulamanın bu şekilde olduğunu, bir davanın aslı neye tabi ise fer'isinin de ona tabi olacağını, bu nedenle asıl davada maktu vekalet ücretine hükmedildiğinden, asıl davanın fer'isi niteliğindeki faizin talep edilmesi halinde icra vekalet ücretinin de maktu olacağını söyledi. 2942 sayılı Yasa'da bu konuda bir hükme rastlamadım. (Geçici 6'ıncı maddenin 7'nci fıkrası hariç.) Ayrıca konu ile ilgili Yargıtay kararı da bulamadım. Görüş ve önerileriniz ile birlikte varsa Mahkeme kararı ve Yargıtay içtihatlarını da paylaşırsanız sevinirim. İyi çalışmalar diliyorum. Saygılar..