Mesajı Okuyun
Old 12-01-2012, 17:15   #102
janveljan

Dikkat

Alıntı:
Yazan Av.Hamdi Özkaya
Uyardığınız için teşekkürler sayın Meslektaşım. 119.maddedeki ayrıntıyı farketmemişim. Bu durumda Manevi tazminat için (bence maddi tazminat için de) harç ödememek veya çok az harç ödemek için 107.maddedeki hakkı kullanmaktan başka çare kalmıyor. Bu durumda talep kısmında, "....ileride HMK 107.madde gereğince arttırılmak üzere şimdilik 1.TL. manevi tazminatın..."şeklindeki bir ifadenin yerinde olabileceğini düşünüyorum.

Sayın meslektaşım,

107. maddenin ihdas edilmesindeki gaye harç ödemekten kaçınmak değil, davanın başında belirsizliğin olduğu durumlarda davacıya yardım ederek hak arama özgürlüğünü genişletmek,adalet ve hakkaniyete ulaşmaktır.

Belirsiz alacak davası açılırken gösterilecek değer sembolik değil, davacı tarafından o safhada tespit edilebilen asgari bir miktar olmalıdır.

Dolayısıyla 1. TL gibi sembolik bir değer göstererek dava açmanın kanunun lafzına ve ruhuna uygun olmayacağını düşünüyorum.Bunun yaptırımı konusunda bilgim yok.Hakkın kötüye kullanımı düşünülebilir.Ancak devlet baba ! Bu tür harç kayıplarının artması üzerine belirsiz alacak davalarının köküne kibrit suyu dökebilir.

( Eskiden manevi tazminat davası belirli alacak davası olarak açıldığında bu şekilde muhataptan 1 TL lik manevi tazminat talep etmenin ayrı bir anlamı ve fonksiyonu vardı, ancak bu konumuzun dışında)

saygılar,