Mesajı Okuyun
Old 28-12-2010, 14:11   #1
detay82

Varsayılan Adalet Bakanlığının Uyap Devrimi! Yargıtay Kararlarına Hakim/Savcılar Artık Erişebilecekmiş

Adalet Bakanlığının bugünkü internet sayfasındaki duyuruyu aynen aktarıyorum;

::: DUYURU
Hakim ve Cumhuriyet savcıları artık UYAP üzerinden tüm Yargıtay kararlarına erişebilmektedirler. Bu fonksiyon için hâkim, Cumhuriyet savcısı, mahkeme başkanı ve üye rolleri için UYAP Bilişim Sistemindeki ekranlarına </SPAN> “Yargıtay Karar Arama” ekranı eklenmiştir. Bu sayede tüm Yargıtay kararları hakim ve Cumhuriyet Savcıları tarafından </SPAN> kelime bazlı, daire bazlı, Yargıtay karar türü bazlı ve dosya numarası bazlı sorgulama yapılarak görüntülenebilecektir. Hakim ve Cumhuriyet savcılarına verilen bu devrim niteliğindeki imkan ile karar verme aşamasında davaya konu olan uyuşmazlık ile ilgili her türlü örnek Yargıtay kararına erişilebileceğinden esas ve usule ilişkin hataların önüne geçilmesi ve Yargıtay’ın iş yükünün azalacağı düşünülmektedir.

Aynı devrim niteliğindeki imkanın Uyap üzerinden tüm avukatlara da tanınmamasının mantığını çözemedim. Avrupa ülkelerinde tüm yüksek mahkeme kararlarına ulaşabilirken böyle güzel bir devrimden dolayı bakanlığı kutluyorum....