Mesajı Okuyun
Old 29-12-2006, 10:12   #8
mehmetseyrek

Sayın Jeanne D'arc,
Genel olarak tartışmaları sürdürmek gibi bir yapım yaktur.Hele de aynı şeyleri yineleyerek bir tartışmayı sürdürmek en korktuğum şeydir.
Yine de 'haşiye' ve 'etüd' sözcüklerini kullanmadan da derdimi anlatabiliyorsam bu sözcüklere başvurmaya gerek yoktur diye düşündüğümü belirtmekten kendimi alamadım.
Ne var ki siz: " bu sözcükler TÜrkçe'de kullanma alanı bulduysa ben de kullanabilirim" düşüncesindesiniz anlaşılan.
Ben epeyce önce burada bu tartışmaya katılmıştım.Ancak kimileri "İnsan yaratılırken dili de yaratılmıştır." diye tartışmaya katılınca tartışmayı orada kesmiştim.Çünkü bu bir düşünce değil bir inançtı.İnançlar ise tartışma götürmezdi.Bu nedenle orada noktaladığım tartışmaya yeniden dönmek istemem.Ancak size söyleyebileceğim: Belleğinizi bir yoklayın.Aynı düşünceyi bir başka Türkçe sözcük, deyim, deyiş,anlatış biçimiyle açıklayabiliyorsanız onu yeğleyin.Yoksa elbette zorunlu olaraktelevizyon sözcüğünü kullanacaksınız.Ne var ki artık kompüter diyen kimse kalmadı.Bilgisayar diyoruz.Bu Türkçe'nin başarısıdır.
Bu konuya yeniden dönmeyecektim.Kendimi tutamadım.
Esenlikler Dileğiyle....
MEHMET SEYREK
---------------
www.blogcu.com/mehmetseyrek