Mesajı Okuyun
Old 16-11-2006, 17:00   #43
Servet

Varsayılan Yuksek Lisans

Hukuk'ta değil sadece diğer bir çok alanda insan kendisine en uygun ve istediği Y.Lisans konusunu seçmekte biraz düşünmeli.. Araştırıp inceleme yapmalı. Konular zaten her Universite'nin edu uzantılı resmi web sitelerinde mevcut. Bence önemli olan gelecekte ne işimize yarayacağına karar verebilmek. Yurt dışında doktora veya Y.lisans yapan arkadaşların da yurda dönüp kendi ülkesinde bu birikimi kullanmaları çok iyi olur kanaatindeyim. Bir de ülkemizde yabancı dil eğitimi yetersiz. Halbuki Dünya'yı takip edebilmek için dil bilmek şart. Bir sayfada 200 tane bilmediği kelime çıkınca insanın ilk baştan azim ve kararı kırılabilir kanaatindeyim. Bir belgesel izlemiştim. Japon Profösör'e soruldu. O da cevaben, Japon mucizesi diye birşey yoktur. Biz, gelecek 30 yılımızı planladık. Atom bombası sonrası oturduk, düşündük. Dünya'nın neredeyse bütün gelişmiş ülkelerinin üniversitelerine gençlerimiz lisans, Y.lisans ve doktora için gönderdik. Değişik kültürleri yakaladı bu insanlarımız. Yaklaşık 20.000 civarı bir eğitmen ordusuydu bu kişiler. Amacımız onların yetiştirecekleri nesillerin buluşları ile çağı yakalamak ve meyvelerini yemekti Bugün yılda 70.000 patent alabiliyorsa insanımız bu sayededir dedi.ATATÜRK'de bunu planlamış. Hatta son anda vazgeçecek bazı gençler ondan öyle bir motivasyon içerikli mesajlar almışlar ki "Sizleri birer kıvılcım olarak gönderiyorum. Ateşe dönüşerek döneceksiniz."mesajını alanın özgüveni artmış ve gitmiş-dönmüş-ülkesinin kalkınması için çırpınmış bı insanlarımız. Aynı ulusal ruhu, heyecanı, şahlanışı neden yapamıyoruz. Para çok şey demektir ama herşey demek değildir. Yanıbaşımızda komşu Pontus, Yunan ve Bizans Bayrakları'nı yanyana asıp heykeller açıyor. Ermeni iddiasından sonra, Pontus soykırımı, İzmir yangını soykırımı gibi psikolojik yıpratma eylemlerini planlıyor ve ortaya koyuyor. Bence herkesin içinde akademik personel olma heyecanı ve coşkusu olmalı. Bunun da getirileri olmalı. Yoksa sokağa çıktığımızda her tarafımızda isimler ve markaları ile bize kendilerinin varlığını ve üstün olduklarını kanıtlama sevdaları devam edecek. Sabah uyandığımda ben şahsen bıktım artık hepsi yabancı ülke patentli veya ortak sermayeli otomobil görmekten. Hukukçu arakadaşlarımızın da Y.lisans eğitimi almaları belki gelecekte AB'ne nasip olur da girersek, yasaların gelişmesi ve daha çağdaş ve de adaleti sağlayacak şekilde iyileştirilmesi konusunda yaratıcılıklarını ortaya koymalarına neden fırsat vermesin. AB'ye girmesek de kendi yasalarımız için neden olmasın.