Mesajı Okuyun
Old 11-07-2007, 22:39   #60
Lahoya

Alıntı:
Yazan lawcı
merhaba..tezsiz yuksek lisans yapanlar doktora programlarına basvurabiliyorlar mı? birde mali hukuk alanında yuksek lisans yapabileceğim universiteler var mı?( hukuk ana bilim dalında değil ama!!!) iyi gunler

Selamlar,

Soru sorulalı uzun bir süre geçmiş ama daha geçen cumartesi başıma gelen bir olayı anlatmak istiyorum.

Hukuk fakültesi mezunu değilim, Avrupa Birliği Hukuku üzerine yüksek lisans yapıyorum. Bir hocamıza bu soruyu yönelttim. Yazılı herhangi bir hükmün olmadığını ama kendisinin muhafazakar bir hukukçu olduğunu ve ne olursa olsun hukukçu olmayan birinin doktorasını kabul etmeyeceğini söyledi. Dedimki, daha önce hukuk alanında çalışılmamış bir konuyu önünüze getirsem yine de kabul etmez misiniz? , cevabı kesinlikle hayır oldu. Bu olguya sırf kendim için değil, genel itibariyle karşıyım. Tarihte, kendi alanı olmadığı halde tarihe çok güzel imzalar bırakmış nice şahsiyetler var. Örneğin John Nash. Kendisi bir matematikçidir ve finans alanında geliştirdiği bir tezle nobel almıştır. Daha sonra Albert Einstein, öğretmenlikken asıl mesleği, fizik alanındaki çoğu teoriyi çürütmüştür.

Hukukçu olmayan (Hukuk Fakültesi Mezunu olmayan) birisinin bu alanda yoğunlaşmaya gitmesinin nesi yanlıştır?

Saygılar,

Lahoya