Mesajı Okuyun
Old 24-12-2008, 11:32   #4
Av.Y.Selim ÜSTÜN

Soruyu soran meslektaşımın sorusuna cevap olarak TMK mad7-2 "Yukarıdaki fıkra uyarınca meydana getirilen örgüt mensuplarına yardım eden-lere ve örgütle ilgili propaganda yapanlara fiilleri başka bir suç oluştursa bile ayrıca bir yıldan beş yıla kadar hapis ve ellimilyon liradan yüzmilyon liraya kadar ağır para cezası hükmolunur."

Burada suçun cezalandırılabilmesi için görüldüğü üzere kast aranmaktadır.Propaganda zaten başlı başına kasten yapılabilecek bir eylemdir. Sayın meslektaşım Turhan beye katılamıyorum, yasada suçun taksirle işlenebileceği öngörülmediği müddetçe suçta cezada kanunilik ilkesi gereği müvekkilinizin suçu işlemiş olduğunu düşünülemez. Bu bakımdan savcılıkça şahsın kürtçe bilip bilmediğini veya o lehçede kürtçe bilip bilmediğini ispatı gerekir. Tarafınızca yapılabilecek başka bir şey elinizde varsa Kutlamaların kayıtlarını getirmektir. Eğer elinizdeki kayıt yoksa polis arşivinde mutlaka vardır

Orada müvekkilinizin şarkılar arasında konuşması olduysa bu konuşmaların türkçe olması halinde lehinize delil teşkil edeceğini eğer kürtçeyse bunun doğu kürtçesi olup olmadığının incelenmesini isteyebileceğinizi düşünüyorum. Eğer gelen kayıtlardaki (siz talep etmesenizde muhtemelen savcılık getirecek ve dökümünü yaptıracaktır) müvekkilinizin şarkı türkü arasındaki konuşmaları o şivede bir kürtçeyse, söylenen şarkı ve türkülerde terör örgütünün propagandasını içerir bir şeyler olup olmadığına ayrıca bakmak lazım.

Saygılarımla.