Mesajı Okuyun
Old 17-05-2007, 19:16   #175
aqua

Konu: Avukatlık Onuru

Bundan 7 yıl kadar önce sanırım Av.Fikret İlkiz Cumhuriyet gazetesinde bir makalesinde yazmıştı."Avukatlık Onurumu Ayaklar Altına Aldım ve F Tipi Cezaevine İnsanlık Onuru İçin Girdim"diye.Ölümler vardı,operasyonlar sürüyordu o zaman hayata dönüş ile 122 can bedel ödedi.100'lerce genç sakat kaldı.
Bir kez daha avukatlar onurlarını TBB ve Baroları sayesinde ayaklar altına aldılar.İstanbul'da avukatlara SMS gönderilmedi CMK ödemeleri için,her hafta sonu düzenlenen gezilere forumlara gönderilen SMS CMK avukatlarından sakınıldı.Önce haberi olanlar baroya akın etti,hafta sonu mesaileri ödenmeyen CMK personelinin hazırladığı evrakları aldı.Tonlarca ağaçın katledilmesine seyirci kaldı TBB ve İstanbul Barosu.Sürekli eylem kararı aldı bir basın açıklaması ile eylemi atamaları ile önce kendi kırdı İstanbul Barosu.Duyduk ki alkışlarla eylem bitirilmiş,sanki ne kazanılmış.2007 yönetmeliği yürürlükte hakimler,savcılar 2 bilet parası yol yazalım diyor CMK Avukatlarına,karar yazın diyen meslektaşa ukalalık etme deniyor hakimlerce.
Rayiç bedel yazıyordu hazırlık evraklarının üzerinde ama dendi ki bakanlık böyle istiyor yeniden yazacaksınız hazırlık evraklarınıza .Bir yılda 80 bin evrak vardı,80 bin A4 kağıdı demekti.
Kalemlere gidin dendi CMK avukatlarına sizi savcılardan kurtardık dendi,yazdıkları bildirge de.CMK avukatlarına güvenilmiyordu,geçerliliği tartışılan yönetmelik te yer almamasına rağmen girdiğiniz duruşma zabıtını kalem müdürlerine aslına uygundur diye onaylatın dendi.
Kalemler de müdürlerin,katiplerin,mübaşirlerin alaylı gülüşlerine maruz kaldı CMK avukatları,mühürler basıldı,aynıdır dendi.
Baroya gelindi kapılarda kuyruklar uzadı haberlyeri olmamasına rağmen en az 3500 CMK avukatının ,12 ayda okunması bitmeyen evraklara sil baştan işlem yapılmağa başlandı.Sesler yükseldi,kuyruklar uzadı işlemler sürüyor ve sürecek günlerce.Yukarıda idi yönetim hatta bugün olağan toplantısıda vardı.Ama Yönetimden allahın bir kulu aşağı inip de neler oluyor diye bakmadı ne çalışanlara nede CMK Avukatlarına.Avukatlık Onuru Ayaklar Altında Birkez daha çiğnendi mahkeme kalemlerinde,baronun koridorlarında dizilmiş koliler üstünde evrak arayan ellerde...