Mesajı Okuyun
Old 18-12-2004, 15:00   #6
Av. Bülent Sabri Akpunar

Bahsettiğiniz ikinci davanın içeriği ve niteliği nedir? Bu ikinci dava (A)nın (U) ya karşı açtığı daha önceki dosyayla ilgili rücu davası ise bence meslek kurallarına aykırılık vardır.Ama ikinci davada (A) davalı diyorsunuz.(A) ikinci davada (U) ya ihbar etmiş.Daha önce de bahsettiğim gibi "ihbar edilen" davaya katılacağı gibi onu "temsil" de edebilir.Yani burada menfaat çatışmasından çok bir "yardımlaşma" sözkonusudur. Avukat burada her iki tarafı da temsil edebilir kanımca.
Örneğin (U) satıcı, (A) alıcı . (3) ise satın alınan malın asıl maliki olduğunu iddia eden istihkak davacısı, (A) istihkak davalısı.Burada (A) davayı (U) ya ihbar ediyor, senin sattığın mal konusunda tarafıma bir iddia yöneltildi eğer ben bu davayı kaybedersem sana rücu edeceğim, bu yüzden gel beni temsil et ya da davaya benim yanımda katıl diyor. Şimdi burada (A) ile (U) arasında henüz bir ihtilaf yoktur.Daha önceki bir davada (A) yı temsil etmiş olan meslektaş bu davada her ikisini birden yada yalnızca (U) yu fikrimce temsil edebilir.