Mesajı Okuyun
Old 30-05-2007, 22:35   #38
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:
Yazan 8xy
avukat ile hakim-savcıyı asla aynı kefeye koyamayız, yapmayın lütfen.
avukatlık kanunu madde 1 in değişmeden önceki hali daha uygun idi.bu konudaki düşüncem bu şekilde.

Düşüncelerinizi dayanakları ile açıklamanız daha uygun olacaktır. Eğer varsa tabi..

II. Cumhuriyetin nitelikleri
Madde 2 - Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

Bahsettiğiniz Avukatlık Kanununun 1. maddesi yukarıdaki Anayasal düzenlemeye paralel olarak değiştirilmiştir ve çok şükür ki değiştirilmiştir. Hukuk Devleti kavramını uzun uzun anlatmaya gerek duymuyorum. Eğer hukuk devletine inanıyorsanız ve Savunmanın fonksiyonunun farkındaysanız böyle bir şey söyleyebilmek için gerkçekten sağlam dayanaklarınız olması gerekir ki dediğim gibi çok merak ediyorum dayanağınız nedir? Yeri gelmişken, Avukatım ve hiçbir Hakim ve Savcıyla aynı kefede yer bulmak niyetinde değilim.. Ancak bir yanılgınız var ki kendinizi kefenin içinde değil, terazinin sapından tutan olarak örneklemeniz gerekirdi. Kefenin içindekiler ise yargının kurucu unsurları değil, yapılacak yargılamadan medet umanlardır. Yani Ne Avukatı ne de hakim savcıyı kefelerin içine koyabilirsiniz.