Mesajı Okuyun
Old 12-11-2014, 15:58   #1
Av. Efe Karabulat

Varsayılan Asli fail bakımından muhakeme engelinin varlığı-şeriklerin yargılanması

Merhabalar,

Yazmakta olduğum yüksek lisans tezi muhakeme şartlarını ele almakta. Tezin ''iştirak halinde işlenen suçlarda muhakeme şartları'' başlıklı kısmında cevaplayamadığım bir soru var. Hiçbir kitapta da sağlıklı bir veriye ulaşamadım.

Asli fail bakımından kişiye ilişkin bir muhakeme engeli bulunması durumunda (sözgelimi bir kasten adam öldürme suçuna ilişkin yargılamada başbakanın izin vermemesi sebebiyle MİT mensubu olan şahıs hakkında soruşturma yürütemiyoruz) muhakeme yapamayacağımız konusunda şüphe yok. Peki suça azmettiren kişi bakımından ne yapacağız?

Azmettiren kişi bakımından da bir muhakeme engeli bulunmuyorsa azmettiren şahsın muhakeme edilip cezalandırılacağında kuşku yok. Mesele şu, mahkeme asli faili yargılayamadan suçun sübutuna ve fail tarafından işlendiğine nasıl hükmedecek? Bu konuda görüşlerinizi ve özellikle varsa rastladığınız yargı kararlarını paylaşmanızı rica ediyorum.

Not: Sanığın ölümü halinde de benzer bir durum ortaya çıkıyor. Sanığın ölümü halinde azmettiren veya yardım edenlerin yargılanmasına ilişkin elinizde karar varsa ve paylaşabilirseniz çok sevinirim. Ben hiçbir örnek bulamadım zira.