Mesajı Okuyun
Old 29-12-2010, 13:40   #1
avukatkenan

Varsayılan Aktüerya bilirkişisi ön raporu

Saygıdeğer meslektaşlarım merhaba..bir konuda siz tecrübeli büyüklerimin bilgi ve görüşlerine ihtiyaç duymaktayım..Müvekkilin başına gelen bir trafik kazası sebebiyle yaralanma sebebiyle açmış olduğum maddi ve manevi trafik kazası sebebiyle dosya talimat yoluyla aktüerya hesabı için istanbul Sarıyer nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi kanalıyla mali müşavir bilirkişiye gitti. Aradan geçen 8 ay gibi uzun bir zaman dilimi sonrasında ise mali müşavir bilirkişi aktüerya hesabını tamamlamadığı gibi cevap olarak göndermiş olduğu ön raporunda;
  • dosya içerisinde davacı müvekkile ait sosyo - ekonomik durumunu gösterir raporun bulunmadığı (müvekkil davacının çiftçilik yaptığına ilişkin ziraat odasından alınmış çiftçilik belgesi ve dinlenen tanık beyanları mevcut dosyada)
  • delil listemizin bulunmadığı (delil listemizi bildirdik bu listedeki delillerimiz toplandıktan sonra dosya bilirkişiye gitti aksinin mümkün olmayacağı malum) ve
  • Yargıtay kararının bulunmadığı
gerekçeleri ile bu eksikiliklerin giderilmesini talep etmiştir.

Mali müşavir bilirkişinin dosyayı hiç incelemediği, dosya içerisindeki bilgi ve belgeleri kontrol etmediği açıktır. Zira dosya içerisindeki tanık beyanlarını, çiftçilik belgesini incelememiş hatta delil listesini bile farketmemiştir. Şimdi aklıma bilirkişiyi şikayet etmek geçiyor ama davayı uzatmaktan başka bir işe yaramayacağı aşikar.Asıl takıldığım nokta bilirkişinin uzmanlık alanı olan aktüerya hesabını yapmak için yargıtay kararı istemesi. Benim dosyalarımdan gördüğüm ve bildiğim kadarıyla bilirkişi yaptığı hesaba kaynak, gerekçe olarak kendisi yargıtay kararı gösterir. ancak çok ilginçtir ki tüm aramalarıma rağmen aktüerya hesabılya ilgili birebir yargıtay kararı bulamamış olmam ve olabileceğini de sanmıyorum.

Şimdi mahkemeye müracaat edip tüm bu açıkladıklarım doğrultusunda dosyanın farklı bir bilirkişiye gönderilmesini mi talep edeyim yoksa yargıtay kararı bulup (nerden bulunacağı da şüpheli ya) delil listesi ve çiftçilik belgesinin dosya içerisinde mevcut bulunduğunu belirtip aktüerya hesabına ilişkin raporumu beklemeliyim..Çünkü bilirkişiye hir şekilde itimadım kalmadı..Ön raporuyla ne kadar yetersiz ve konuya hakim olmadığı açık olan bilrkişinin aktüerya hesabını nasıl yapacağı düşündürücü..yardımlarınızı bekliyorum..