Mesajı Okuyun
Old 26-05-2009, 10:57   #24
Admin

Alıntı:
Yazan Saim
Ps: Türk Hukuk Sitesine üye olmak isteyen bir vatandaşın, üyelik talebini inceleyen site yönetiminin, herhangi bir nedenle üyelik talebini ret etmeye (site yönetiminin) hakkı var mıdır? Üye olurken bilgilerini giren vatandaş bir de sözleşmeye onay vermektedir! Keza, kişisel verilerini siteye ekleyen vatandaşın üyelik talebinin kabul görmemesi yahut herhangi bir şekilde sonlandırılması halinde, bu kişisel verilerinin resmi tutanakla imha edildiğine dair bir belgeyi siteden istemeye hakkı olabilir mi?
Bu örneğin verileceğini biliyordum ve tamamen hazırlıklıydım!

Türk Hukuk Sitesi "özel bir kulüptür", ticari bir kuruluş değil. Site üyeliği icap yoluyla kamuya sunulmadığı gibi bir ücret ödemek yoluyla ticari bir hizmet aldığınız bir nitelikte de değildir, ayrıca Tüketicinin korunması ile ilgili kanun kapsamında da bulunmamaktadır. Bu açıdan THS'ye üye kabulü, "evinize akşam yemeği için misafir kabulü" şeklinde görülmelidir, yoksa "lokantanıza müşteri kabulü" şeklinde değil. Ancak örneğin THS belirli bir ücret karşılığında site üyeliği (veya vs. bir hizmet) verme taahhüdünde bulunan bir şirket olsaydı (örneğin ticari içtihat siteleri gibi) bu durumda, bu üye seçiminde bulunurken "ben saçı dökülmüş kişilere hizmet vermiyorum" şeklinde bir savunmayla sözleşme özgürlüğü arkasına sığınması bence mümkün olamayacaktı.

Burada önemli ayrım noktası bence faaliyetin niteliğidir, yoksa kurumun kimliği değil. Fenerbahçe spor kulübü üyelerine özel ticari yönü olmayan bir lokal açtığında, "buraya Galatasaray'lıları almıyoruz" deme hakkına sahiptir, ancak stat kombinesini biletix'de satışa çıkartırken "galatasaraylılara satmıyoruz" deme hakkına sahip değildir. Keza siz evinizde arkadaşlarınızla DVD seyrederken, istediğiniz kişiyi eve almama hakkına sahipsinizdir, ancak sinema açıp bilet sattığınızda aynı hakka sahip olmanızdan söz edilemez.

En azından benim hukuki görüşüm bu şekilde ancak yukarıda arz edildiği gibi örneğin İsviçre yargısının duruşu farklı.