Mesajı Okuyun
Old 05-02-2008, 16:12   #5
seam

Tüm arkadaşlara merhaba,
Geçen yıl dönemin Adalet Bakanlığının "barolarca hazırlanan Avukatlık yasası taslağı yok"açıklaması üzerine bir grup gönüllü arkadaş bu konuda çalışmaya başlamıştık -tık diyorum maallesef çalışmaya devam edemedik.Bu çalışmanın bir parçası da mukayeselli hukuk olduğundan Alman Avukatlık yasasını incelemeye aldık.Alman Avukatlık yasasını kısmen inceleyebilmemize rağmen yasa bizim yasayla hiç bir noktada benzeşmiyor ve sağladığı hukuki güvenceler çalışmayı yapan tüm arkadaşlara bu bir rüya mı?dedirtmişti.Bildiğiniz üzere,orada avukatın büro açabilmesi için hukuk sigortası yaptırması şart aksi halde büroyu açamıyor.Sigortacının avukata karşı rücu hakkı da yok.Ayrıca avukat vekaletnameyi kendisi tanzim edebiliyor.Kendisinden hukuki yardım almak isteyen kişinin mali gücü yoksa,bunu bu işle görevli mahkemeye bildirmesi yeterli oluyor.Asgari ücret tarifesi yılda bir kez yayınlanıyor ve bu ücretin altında iş kabul eden avukata meslekten men cezası veriliyor.Avukatların görev suçlarından dolayı yargılamalarının yapıldığı yer bu konuda özel kurulmuş mahkemeler olup burada görev yapanların bir kısmı meslekte belli bir kıdemi alan avukatlardan ve hakimlerden oluşuyor.İlginizi çeker mi ?bilemiyorum ama notlarımın bir kısmını size aktarmaya devam edeceğim.
Sayın admin bir önerim var.Bu platform sanal dünyanın mesleki örgütlülükte epey üyesi olan bir platform.THS üyesi avukatlar,bizim anayasamız olan Avukatlık yasa taslağı üzerinde çalışabilirler ve bu konuda baskı grubu dahi olabiliriz diye düşünüyorum. Saygılarımla