Mesajı Okuyun
Old 07-11-2006, 18:27   #5
Jeanne D'arc

Öncelikle katkıda bulunan meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.

Sayın putto,
Müvekkilin iş akdi feshedildiğinde ihbar tazminatı ödenmiştir, kıdem tazminatına henüz hak kazanmadığından, yasal haklar noktasında sorunumuz yoktur.

IMS konusunda, özel bir şirket olması ve istatistik bilgilerin, DİE gibi resmi bir sıfatla tanzim edilmemiş olması nedeniyle mahkemelerin dikkate almadığını duymuştum ancak kesin bir bilgim yoktur.

İspat yükü karşı tarafta ancak mahkeme yeni kurulan bir mahkeme ve hakimi de yeni. İspat yüküne bakmaksızın her iki yana da delil ibrazı ve tanıkların dinlenmesi için süre verdi.

Alıntı:
Yazan putto
Performans nedeniyle işten çıkarabilmek için uzun bir dönem işverenin performans ölçümü yapması; performans için objektif bir yöntem belirleyerek bunu çalışanlara bildirmesi gerekli; 3 er aylık dönemlerle tüm çalışanların performansını ölçmeli, önceden belirlediği kriterler sonucunda düşük kalanlara, performansının neden düşük olduğuna ilişkin savunmasını almalı ve karşı tarafa süre tanımalı, buna rağmen performans uzun bir süre düzelmiyorsa iş akdini fesh etmelidir.

Davalı ilaç firmasıdır. Sadece bu firmada değil sektördeki tüm firmalarda uzunca bir zamandan beri IMS verileri kullanmaktadır. Objektif yöntem belirlenmiş midir veya tıbbı mümessillikte bu yöntem, reçete yazılmasının sağlanması mı yoksa bu reçetelerin satışa dönüşmesi mi esas alınmaktadır bilemiyorum. Esasen müvekkil performansının düşük kaldığını kabul ediyor (işverene karşı değil) ancak bunun işverenden kaynaklı sebeplerden dolayı oluştuğunu söylüyor. Müvekkil yazılı veya sözlü uyarılmadığını, ihtar verilmediğini söylemişti. Ancak davalı yan cevap dilekçesinde, 16.03.2006'da savunmasının istendiğini ve 20.03.2006'da savunma verdiğini ve performans düşüklüğünün müvekkilce kabul edildiğini yazmış. Müvekkile şu an ulaşma imkanım yok.

Sayın Engin Özoğul,
Ben her daim iş hukuku katkılarınızı değerli-faydalı bulmuşumdur. (Kazanılacak dava derken işveren vekili mi kazanacak diye düşünürsünüz, bunu anlamadım.)

Sayın putto ve Sayın Engin Özoğul,
Cevaplarınız arasında bu ihtar, savunma ve fesih tarihlerinin yakın-uzak ara olmasına bağlanan neticeyle ilgili olarak şüphede kaldım? Açabilir misiniz?
Ben dilekçemde müvekkilin tıbbı tanıtım temsilcisi olduğunu ve tıbbı satış temsilcisi olmadığını, mesaisinin satışa değil ve ancak tanıtıma yönelik olduğunu ve dahası performansın ölçülebileceği objektif verilerin olmadığını yazdım. Müvekkilin gayet verimli bir şekilde çalışarak reçete edilmesini sağlasa bile başkaca faktörler (mesela ilacın pahalı olması, muadillerinin ucuz bulunması, diğer rakip ilaç firmalarının eczaneler ile promosyon, indirim ve diğer cazip şartlar mukabilinde anlaşması, ilacın veya ilaç firmasının halk arasında iyi intibaanın olmaması gibi sair başkaca etkenler) nedeniyle bu reçetelerin satışa dönüşmeyebileceğini ve bunda da müvekkilin kusurunun bulunmadığını belirttim.

Performansı düşük olsa bile 3 ilaç çalışmasına rağmen sadece birinin eğitimi verilmiştir, çalıştığı bölge değiştirilmiştir. Trafik-iş kazası geçirmiş, aracı elinden alınmış, kendi imkanları ile kiraladığı aracın giderleri karşılanmamıştır. Şirket içi eğitimlere katıldığı günlerin, hafta sonlarının fazla mesai ücreti ödenmemiştir. Ayrıca ve en önemlisi önceki yıl atıyorum 1.000 kutu olan kota bu sene tamamen işveren şirketin tek taraflı kararıyla 5 katına çıkartılmıştır. Üstelik ilaç tansiyon ilacı olup, dönemsel olarak ve fahiş miktarda tüketimi artacak bir ilaç değildir. Ayrıca tanıtım yapılan farklı bölgeler birleştirilmiştir. Bu halde bölgede çalışan kişi sayısı artmış ve performans değerleri değişmiştir. Ölçümlere farklı ilaç tanıtımı yapanların değerleri dahi katılmıştır. Esasen şirket yeniden yapılanma sürecindedir ve yeni elemanları işten çıkartmaktadır.

Feshin geçerli olabilmesi için son çare olması gerekmez mi? Davalı yan iddiasına göre 16.03.2006 tarihinde müvekkilin savunması talep edilmiş, 20.03.2006 tarihinde savunma verilmiş ve performans düşüklüğü kabul edilmiş ve 31.03.2006 tarihinde de iş akdi fesh edilmiştir. (Henüz bu iddianın teyidi yapılamamıştır.)

Uzun oldu farkındayım ama.

Görüşleriniz?