Mesajı Okuyun
Old 14-02-2018, 09:19   #4
Av. Can Kurt

Sayın meslektaşlarım, merhabalar. Bu konu ile alakalı birkaç sorum var. Müvekkillerimizin dedesi vakti zamanında, bir kadın ve kocasına ait olan bir taşınmazın kadına ait olan %90'lık kısmını satın alıyor. Kadının eşi ise bu satın almadan önce vefat etmiş. Vefat eden eşin payı, adamın annesi,kardeşi ve kız kardeşi arasında paylaştırılmış. Yüzde 10'luk kısma tekabül ediyor. Müvekkillerin dedesi yüzde 90'lık kısmı 1945-1950 arası satın alıyor ve o vakitten beri kullanıyorlar. Tapu üzerinde yüzde 90'lık kısım müvekkillerin dedesinin gözükürken, kalan kısım üç kişi arasında eşit paylaştırılmış ancak soyadları bulunmamakta. ...kızı Nesli, ...oğlu Hüseyin ve ...kızı Hürmüz şeklinde. Belediyeye gidip taşınmaz hakkında kimlerin beyanname verdiğini öğrendim. Sadece bizim taraf beyanname vermiş. Uzun süreden beri bizim müvekkillerin kullanımında. Hatta taşınmaz altında iki dükkan ve üstünde bir daire şeklinde. iki dükkan ve daire de kiraya verilmiş. Sorum şudur, ben burada 20 yıllık kazandırıcı zamanaşımına dayanarak M.K.713/2'yi uygulayabilir miyim ? Müvekkiller ortaklığın giderilmesini istemiyorlar. İstedikleri tapuda 7 mirasçının da adlarına tescil.İşin içinden çıkamadım ve size sormak istedim.Değerli görüşlerinizi bekliyorum. Teşekkürler