Mesajı Okuyun
Old 27-11-2020, 11:48   #1
lawyer sawyer

Varsayılan Ecrimisil Tazminatı

Merhabalar değerli meslektaşlarım. Bu alanda ilk davam olduğu için yanlış yapmamak adına basit gibi gelse de aşağıdaki sorular hakkında yardımlarınızı rica ediyorum. Cevap veren herkese şimdiden teşekkür ederim.;

- x Belediyesi tarafından kamulaştırmasız olarak el atılan ve yol olarak kullanılan yerle ilgili ecrimisil tazminatı istemeyi düşünüyorum. Ancak araştırmalar sonucu emsal kira sözleşmesi bulamadım. Bu durumda hakim emsal kira sözleşmesi için tarafıma süre verip sözleşmeler sunulmadığında talebimi red mi edecektir,yoksa bilirkişi tarafından resen araştırma yapılması halinde de şartları varsa talebim kabul edilir mi?
- Kamulaştırmasız El atma davası 2019 yılında açılıp 2020 yılında kesinleşti. Davaları ayrı ayrı açtığım dikkate alındığında 5 yıllık zamanaşımı süresi ilk davaya göre mi yoksa şimdi açacağım ecrimil davasına göre mi hesaplanacaktır? Netice olarak bu dava bakımından belirsiz alacak davası olarak açacağım düşünüldüğünde hangi yıllara ait ecrimisil tazminatını isteyebileceğim?
Saygılarımla.