Mesajı Okuyun
Old 19-01-2009, 16:21   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Avukat Semiha
Eğer ecrimisil talep edeceğiniz paydaş taşınmazı bizzat kullanmış ise, yani kendisi oturmuş gelir elde etmemiş ise ozaman yine "bende faydalanmak istiyordum" şeklinde bir talebin yapıldığını,intifadan buna rağmen men edildiğimizi ispatlamalıyız. Ve bu dava şartıdır, intifadan men edilmemişseniz dava güm diye düşer.

Ama paydaş yıllarca burayı kiraya vermiş, kira paralarını tek başına güzelce harcanmış, kardeşimede bir dirhem vereyim dememiş ise yandı o zaman. Siz sadece kiraya verdiğini kanıtlayın, ve geçmişe doğru 5 yıl ile sınırlı bir ecrimisili gönlünüzce belirleyin. İntifadan men gibi bir durum araştırılmayacak bile.

Şimdi ben yargıtayın emsal karar numaralarını da vereyim size.
*Yargıtay 3.HD (2004/503E) (2004/797K) (Tarih 12.02.2004)

*Yargıtay 3.HD (2004/2354E) (2004/2510K) (Tarih 22.03.2004)

*Yargıtay 3.HD (2004/2969E) (2004/3143K) (Tarih 05.04.2004)

Umarım kiraya veriyordur karşı taraf. Selamlar...

Verdiğiniz içtihatları bulup okudum:
Birincisinde Yargıtay, daha önce açılmış ortaklığın giderilmesi davasında dava dilekçesinin tebliği ile intifadan men olgusunun gerçekleştiğini kabul ediyor; diğer ikisinde ise "tarafların gösterdikleri tüm deliller toplanarak intifadan men olgusunun gerçekleşip gerçekleşmediği araştırılarak sonucuna göre bir karar verilmesi gerektiğini" bildiriyor. Dolayısıyla, verdiğiniz Yargıtay kararları yanıtınıza pek uymuyor.